W środę odbyło się uroczyste rozpoczęcie wspólnego przedsięwzięcia organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i Ambasadę Niemiec w Warszawie. Wiceburmistrz Pragi Południe, Jarosław Karcz, i attaché kultury Ambasady Niemiec w Polsce, Fried Nielsen, posadzili w Parku Skaryszewskim im. Ignacego Paderewskiego pierwsze dwa drzewa, będące częścią projektu pn. „Ogrody Polsko-Niemieckie”. Sięgające 6 metrów miłorzęby stanęły przy wejściu do parku od Strony Alei Zielenieckiej.
Akcja ma na celu rewitalizację obszaru zieleni w parku Skaryszewskim oraz stworzenie przyjaznego miejsca, które zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i pracownikom firm da możliwość wyciszenia się i spędzenia wolnego czasu na powietrzu. Ogrody mają stanowić ucieleśnienie doskonałej współpracy polsko-niemieckiej, która – jak wskazują autorzy projektu – jest silna nawet w czasach politycznych napięć i niepewności.
W przedsięwzięcie włączyły się zarówno organizacje biznesowe (Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa) i organizacje pozarządowe (Polsko-Niemiecka Fundacja Współpracy), jak i prywatne przedsiębiorstwa. Jedną z pierwszych firm, które wsparły finansowo „Ogrody Polsko-Niemieckie”, jest Mercedes-Benz Polska, spółka z niemieckimi korzeniami. Do akcji przyłączyli się też m. in. Siemens, Hochtief, Bosch i T-Mobile. Pracownicy tych firmy będą wspierać projekt jako wolontariusze.
Stworzenie polsko-niemieckiego ogrodu przyjaźni między północnym brzegiem jeziorka Kamionkowskiego a aleją Emila Wedla ma z założenia kształtować wyobrażenie zwiedzających na temat kultury ogrodowej Polski i Niemiec. Będzie to trzeci na świecie taki projekt przestrzenny zorganizowany przez dwa narody z udziałem Niemiec. W 1960 r. powstał Niemiecko-Francuski Ogród w Saarbrücken, a w 1983 r. Niemiecko-Amerykański Ogród Przyjaźni w Waszyngtonie.