Reklama
Rozwiń

Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku

Austriacki sponsor rosyjskiej wojny - Raiffeisen Bank International (RBI) jest podejrzany o pranie rosyjskich pieniędzy. Dochodzenie prowadzi austriacki nadzór finansowy.

Publikacja: 22.02.2024 18:39

Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku

Foto: Bloomberg

Według źródła agencji Reuters kontrola dotyczy płatności z udziałem Rosji i jest powiązana z ustaleniami dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych w ramach projektu Cyprus Confidential.

Kary na razie nie ma, ale i tak jej nie zapłacimy

W dochodzeniu obowiązuje zasada „znaj swojego klienta”. Jest to mechanizm bezpieczeństwa niezbędny do zapobiegania praniu pieniędzy. Nadzór sprawdza wpłaty od trzech klientów dokonane w latach 2017–2020. O śledztwie bank został poinformowany w styczniu 2023 roku.

Rzecznik banku powiedział agencji Reuters, że bank będzie się odwoływał od każdej kary, mimo że nie została ona jeszcze ogłoszona. W raporcie rocznym RBI wskazano, że dochodzenie może skutkować na banku karami finansowymi.

Czytaj więcej

Austriacki bank traci część zysków w Rosji, ale nie zamierza opuszczać rynku

Sprawozdanie roczne zawiera także aktualne informacje na temat dochodzenia prowadzonego przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA. RBI stwierdził, że amerykański organ regulacyjny bada działalność płatniczą banku we współpracy z amerykańskimi bankami-korespondentami „w świetle rozwoju sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą”.

Naruszenie amerykańskich sankcji może skutkować dla RBI całkowitą utratą dostępu do rynku finansowego USA, a także karami finansowymi, zamrożeniem rachunków lub zakończeniem stosunków biznesowych z amerykańskimi bankami-korespondentami.

Wojna daje Austriakom zarobić

Raiffeisenbank działa w Rosji od 1996 roku. Nie robił tam kokosów, zanim Putin nie napadł na Ukrainę. Podczas kiedy największe banki Europy szybko opuściły Rosję, Austriacy pozostali jako jeden z nielicznych obok włoskiego UniCredit i węgierskiego OTP.

Dzięki temu rosyjski oddział RBI przejął najważniejszych klientów, eksporterów i instytucje. Stał się oknem Kremla na zagranicę, na czym zarabia jak nigdy dotąd. W 2022 roku ponad połowa zysku grupy RBI i stanowiły pieniądze zarobione na obsłudze rosyjskiego agresora.

Pomimo oburzenia opinii publicznej i nacisków Europejskiego Banku Centralnego, RBI nie chce opuścić swojej złotej kury. Aspekt zbrodni wojennych i niszczenia pokojowego narodu przez Rosjan, w sprawozdaniach RBI się nie pojawia.

Ukraińskie władze wpisały austriacki bank na listę hańby - międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny. Bank zasilił wojenną kasę Kremla podatkami na równowartość ponad 120 mln euro w 2022 r.

W komunikacie prasowym o wynikach roku 2023 Raiffeisen Bank International poinformował, że ogranicza swoją działalność w Rosji. Od drugiego kwartału 2022 roku wielkość udzielonych kredytów spadł o 56 proc.. Zysk Raiffeisen Bank International w Federacji Rosyjskiej w 2023 roku zmniejszył się o 35 proc. do 1,34 mld euro netto. Dla porównania cała grupa zarobiła 2,39 mld euro netto. Rosyjski oddział dał więc jej 56 proc. zysku.

Zarówno EBC jak i Ukraina uważają za pozorowane deklaracje austriackiego banku o ograniczeniu pracy w Rosji i poszukiwaniu sposobów wyjścia z tego rynku.

Banki
Banki pozywają FED za testy. „Nieprzejrzyste” i naruszają prawo
Banki
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Banki
Kredyty świąteczne świetnie się sprzedają. Czy banki zarabiają na nich krocie?
Banki
Bank Rosji ustępuje krytykom. Wyższej stopy procentowej w tym roku nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Banki
Starcie banków z konsumentami. Kto wygra tę bitwę?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku