Węgry: Podwyżka stóp większa od prognoz

Węgierski bank centralny podniósł swoją główną stopę procentową o 50 pb., do 2,9 procent.

Publikacja: 25.01.2022 14:37

Węgry: Podwyżka stóp większa od prognoz

Foto: Bloomberg

Wtorkowa decyzja Narodowego Banku Węgier była bardziej „jastrzębia”, niż spodziewali się analitycy. Średnio prognozowali oni wcześniej, że główna stopa zostanie podwyższona do 2,7 proc. W reakcji na komunikat banku centralnego, forint umacniał się o 0,5 proc. wobec wspólnej unijnej waluty. Kurs zszedł poniżej 259,5 forintów za 1 euro. Odrobił on jednak tylko część strat poniesionych w poniedziałek, czyli w dniu paniki na globalnych rynkach.

Węgry były pionierem podwyżek stóp procentowych w Europie po kryzysie covidowym. Ich bank centralny zaczął je podnosić w czerwcu 2021 r., z rekordowo niskiego poziomu 0,6 proc. Od tamtego momentu podwyższył je już ośmiokrotnie i prawdopodobnie to jeszcze nie koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Do podwyżek stóp skłania go oczywiście wysoka inflacja konsumencka, która w grudniu utrzymała się na poziomie 7,4 proc. r./r. Stopy podnosiły w ostatnich miesiącach również inne banki centralne państw naszego regionu. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że cykl ich podwyżek zatrzyma się na Węgrzech na poziomie 4 proc. Do 4 proc. ma też dojść główna stopa procentowa w Polsce, a w Czechach do 5 proc.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych