NBP ma różne cele, ale szczególną rolę przypisujemy edukacji ekonomicznej – mówił w czwartek na uroczystości wręczenia nagród prezes NBP Marek Belka. Jak tłumaczył, w porównaniu z innymi dziedzinami nauki ekonomia jest dziedziną młodą. Jej historia sięga 300 lat. Wciąż jest w okresie dynamicznego rozwoju, który wymaga wsparcia.
– Przed ekonomistami stoi wiele ciekawych zadań – wskazywał prof. Belka, podkreślając motywacyjny charakter konkursu.
W konkursie na najlepszą pracę magisterską kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody II stopnia (po 10 tys. zł). Otrzymali je Marcin Toczyński i Piotr Bombol, absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego. Kapituła przyznała cztery wyróżnienia (5 tys. zł).
Zwycięzcą IV edycji konkursu na najlepszą pracę doktorską (30 tys. zł) został Łukasz Kwiatkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a triumfatorem konkursu na najlepszą pracę habilitacyjną (50 tys. zł) Oskar Kowalewski, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej. W tych kategoriach kapituła przyznała – odpowiednio – cztery i trzy wyróżnienia (po 10 i 20 tys. zł).
Dydaktycznym sukcesem może się pochwalić prof. Andrzej Sławiński z SGH, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP. Wyróżnienia otrzymali dwaj jego studenci: jeden za pracę magisterską, drugi za pracę doktorską. Przewodniczący kapituły nagrody prof. Alojzy Z. Nowak ocenił, że poziom nadsyłanych na konkurs prac systematycznie się podnosi, szczególnie w aspekcie metodologicznym.