Jarosław Kuisz

Jarosław Kuisz, nowy felietonista "Rzeczpospolitej"

Jarosław Kuisz: W USA zapanuje faszyzm?

Dziś zarzucanie komuś faszyzmu stało się sprawą opinii, a nie rozmową o faktach. Z badań wynika zresztą, że 87 proc. zwolenników demokratów uważa Trumpa za faszystę. Z kolei 41 proc. zwolenników republikanów sądzi, że to Harris jest faszystką.

Jarosław Kuisz: Czy sztuczna inteligencja zastąpi neosędziów?

Po stronie przeciwników rządów PiS widać rosnące zmęczenie reformowaniem wymiaru sprawiedliwości. Neosędziowie, sędziowie, retrosędziowie zamieniają się powoli w semantyczną dżunglę. Słusznie czy nie, powraca pokusa radykalnego gestu. Przecięcia węzła gordyjskiego, do którego zachęca miecz postępu technologicznego.

Jarosław Kuisz: Intelektualna pustka wobec Wschodu

Nie cichnie polemika wobec kontrowersyjnej wypowiedzi szefa ukraińskiego MSZ Dmytra Kułeby. Zamiast zachęt do pyskówek ministrów potrzebujemy pomysłu, co dalej: jak będzie wyglądała nowa polska polityka wobec Ukrainy?

Dlaczego bronić liberalizmu

Umieć żyć razem pod jednym dachem – w 35. roku istnienia III RP wydaje się to cholernie ambitnym wyzwaniem.

Jarosław Kuisz: Polskie otwarcie igrzysk byłoby nudne

Jak wyglądałaby nasza ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich? To pytanie, ile rozmachu intelektualnego bylibyśmy w stanie znieść, aby zjednoczyć polski lud i olśnić widzów na świecie. I to bez tandety orła w czekoladzie.

Jarosław Kuisz: Kto jest dziś w Europie skrajną prawicą?

Od kilku lat na politycznej scenie zachodzi ewidentna zmiana po prawej stronie, która domaga się nazwy. Viktor Orbán, Giorgia Meloni, Marine Le Pen… – jak odpowiednie dać rzeczy słowo?

Jarosław Kuisz: D-Day bez Władimira Putina

Brak zaproszenia prezydenta Rosji na 80. rocznicę amerykańskiego desantu w Normandii pokazuje, że na Zachodzie trwa rewizja obrazu Moskwy z czasów II wojny światowej. 80 lat po tamtych wydarzeniach na moment przyjęta zostanie perspektywa państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kuisz: Polacy, czyli perfekcyjni narodowi egoiści. Co nas obchodzi Izrael, Palestyna i Ukraina?

Nie interesuje nas perspektywa ani Palestyny, ani Izraela. Zainteresowanie wojną w Ukrainie także zmalało. Dobra koniunktura geopolityczna, niechęć do ciężaru odpowiedzialności za losy świata pozwalają nam w polityce na luksus zajmowania się sobą.

Jarosław Kuisz: 100 dni amnezji. Świństwa poprzednich ośmiu lat już się nie liczą?

Polityczne potknięcia czy błędy z trzech miesięcy rządów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy lekko zestawia się z systemowymi zagrożeniami dla demokracji z lat rządów PiS.

Jarosław Kuisz: Postawmy pomnik korupcji polskiej

Ledwie rozgryźliśmy podstęp z oprogramowaniem Pegasus, okazuje się, że poprzedni rząd zakupił coś lepszego – system Hermes. A to wierzchołek aferalnej góry. Jednak łatwo pogubić się pośród drzew i nie zobaczyć lasu, bo wszystko odsyła przecież do roku 2015. Pierwszy przypadek złamania konstytucji był niemal jak chrzest mafijny.