Turcja apeluje do USA o neutralność ws. Cypru

Turcja wezwała w poniedziałek USA do powrotu do neutralnego stanowiska wobec Cypru, po tym jak Waszyngton i Nikozja podpisały protokół ustaleń (memorandum of understanding) w sprawie stworzenia centrum szkoleniowego dla armii.

Aktualizacja: 14.09.2020 06:21 Publikacja: 14.09.2020 04:50

Turcja apeluje do USA o neutralność ws. Cypru

Foto: AFP

arb

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo już wcześniej zapowiedział, że USA zawieszą obowiązujące od 33 lat embargo na sprzedaż broni Cyprowi i pogłębią współpracę w zakresie bezpieczeństwa z Nikozją.

Teraz, w czasie wizyty na Cyprze, Pompeo mówił 12 września, że Waszyngton pozostaje "głęboko zaniepokojony" aktywnością Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie Turcja, Grecja i Cypr mają krzyżujące się roszczenia względem przebiegu granic na morzu.

"Ten protokół ustaleń (wynegocjowany przez USA i Cypr - red.) nie służy pokojowi i stabilności w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego i zaszkodzi rozwiązaniu problemu cypryjskiego" - głosi opublikowany 14 września komunikat tureckiego MSZ.

W komunikacie czytamy, że ostatnie kroki podejmowane przez USA zwiększają napięcie we wschodniej części Morza Śródziemnego.

"Zapraszamy USA do powrotu do neutralnej polityki, którą tradycyjnie prowadziły względem Cypru" - apeluje tureckie MSZ.

Cypr od 1974 roku podzielony jest na dwie części - południową i północną. Ta druga - Cypr Północny - uznawana jest tylko przez Ankarę.

W ostatnich tygodniach źródłem napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego jest misja badawcza tureckiego statku Oruc Reis, który jest eskortowany przez turecką marynarkę wojenną. Oruc Reis szuka surowców energetycznych na wodach, do których roszczenia wysuwają Cypr i Grecja.

Kraj
Nowy sondaż partyjny: KO na pozycji lidera, goni ją PiS. Kto poza Sejmem?
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Kraj
Magdalena Biejat i jej strategia. Co kryje się za hasłem „Łączy nas więcej”?
Kraj
Czy Trump powinien deportować także migrantów z Polski? Wyniki sondażu
Kraj
Polacy zbadają grobowiec tajemniczego faraona
Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?