Pałac Prezydencki: wolą prezydenta było, żeby najstarszy stażem sędzia prezes Józef Iwulski przejął obowiązki Małgorzaty Gersdorf, która mocą ustawy przeszła w stan spoczynku i przestała być prezesem.
Czytaj także: Sądem rządzi dwoje prezesów
Tak po 3 lipca w uproszczeniu przebiega linia podziału po wejściu w życie ustawy, która wysyła na przymusową emeryturę kilkunastu sędziów SN i jego pierwszego prezesa. Spór o status prof. Gersdorf i o to, kto faktycznie rządzi i będzie rządził w najbliższej przyszłości, kiedy już ukonstytuuje się nowy, zreformowany SN, wkracza na niebezpieczne tory.
Bo oto na naszych oczach rodzi się radykalny dualizm w podejściu do stanu prawnego w Polsce: inaczej widzi go władza polityczna, która ów porządek uchwaliła, a inaczej sądownicza, która powołując się wprost na postanowienia konstytucji, nie chce się woli ustawodawcy poddać.
Deklaracja pozostania na urzędzie mimo urlopowych uników to krok – jeżeli przyjąć dzisiejszą postawę prezes Gersdorf za stałą i niezmienną – tyleż rozpaczliwy, co radykalny. Rodzi poważne konsekwencje dla działalności SN i zapadających w nim decyzji.