Prezydent podpisał zmianę ustawy o IPN. Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, poinformował, że Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu uchwalonej w środę w parlamencie zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Prezydent przebywa aktualnie z wizytą w Rydze. Chwilę po ogłoszeniu decyzji o podpisaniu ustawy, wspólne oświadczenie wydali premierzy Polski i Izraela. - Zgadzamy się, że określenie "polskie obozy śmierci" jest niewłaściwe i zdejmuje odpowiedzialność z barków niemieckich - powiedział Benjamin Netanjahu.

Aktualizacja: 27.06.2018 18:08 Publikacja: 27.06.2018 17:35

Prezydent podpisał zmianę ustawy o IPN. Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

qm

W porannym głosowaniu w Sejmie "korektę" - jak określił zmiany premier Mateusz Morawiecki - poparło 388 posłów, przeciw było 25. Tuż po godzinie 17.00 zmiany poparło 76 senatorów, 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Dowiedz się więcej » Zmiana ustawy o IPN już z akceptacją Sejmu i Senatu

Wspólna deklaracja Morawieckiego i Netanjahu

Wspólną deklarację chwilę po godz. 18.00 podpisali premierzy Polski i Izraela - Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu.

- Jestem zadowolony ze zmian w ustawie o IPN - zadeklarował ten drugi. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by dbać o pamięć o ofiarach Holokaustu. Zagłada była straszną zbrodnią dokonaną przez III Rzeszę niemiecką. Będziemy pracować nad historycznymi kwestiami dotyczącymi Holokaustu. Jest oczywiste, że był on zbrodnią dokonaną przez Niemców na narodzie żydowskim, w tym też na Polakach pochodzenia żydowskiego - zaznaczył izraelski premier.

Zobacz treść deklaracji premierów Morawieckiego i Netanjahu

Premier Morawiecki dodał, że Polska i Izrael są "oddanymi partnerami, współpracującymi na arenie międzynarodowej, ale również strzegącymi pamięci o Holokauście". - Cieszę się, że zwyciężył instynkt ponadpartyjny, instynkt państwowy, że razem będziemy walczyć o prawdę - przekonywał szef rządu, zwracając uwagę na wyniki głosowania w parlamencie.

- Holokaust był bezprecedensową zbrodnią popełnioną przez nazistów. Polska zawsze wyrażała zrozumienie wobec znaczenia Holokaustu jako najtragiczniejszego epizodu w historii Żydów - podkreślał premier. - Będziemy przekonywać jak najszersze rzesze dziennikarzy, dyplomatów i całe społeczeństwo o tym, jaka jest prawda o czasach II wojny światowej - dodał.

- Ta ustawa rozpoczęła proces podnoszenia wiedzy o losach Polaków w II wojnie światowej. Podpisana deklaracja pokazuje nowy wymiar rozumienia Sprawy Polskiej przez pryzmat międzynarodowy - zaznaczył Morawiecki.

We wspólnej deklaracji czytamy m.in., że "działający w trakcie wojny Rząd RP na uchodźstwie starał się powstrzymać te nazistowskie działania, podejmując próby upowszechnienia wśród zachodnich sojuszników wiedzy na temat systematycznego mordu dokonywanego na polskich Żydach". "Z dumą wspominamy heroiczne czyny licznych Polaków, w szczególności Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów" - stwierdzają premierzy Polski i Izraela. "Zawsze byliśmy zgodni, że sformułowania polskie obozy koncentracyjne/polskie obozy śmierci są rażąco błędne i pomniejszają odpowiedzialność Niemców za tworzenie tych obozów" - dodają Morawiecki i Netanjahu.

"Oba rządy z całą mocą potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz dają wyraz swemu zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Oba rządy odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe" - zaznaczono.

Co zmieniono w środę w ustawie o IPN?

Uchwalona w jeden dzień nowelizacja zakłada uchylenie w całości m.in. art. 55a uchwalonej w styczniu przez Sejm noweli o IPN.

Uchylony przepis stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Taka sama kara grzywny lub więzienia grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja uchyla także art. 55b ustawy o IPN, zgodnie z którym przepisy karne można było zastosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

Zmiany w ustawie o IPN mają wejść po 14 dniach od daty podpisu prezydenta.

Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay