Dzień po poniedziałkowej tragedii w Strefie Gazy panował względny spokój. Palestyńczycy zajęci byli grzebaniem poległych. W sumie podczas próby sforsowania muru oddzielającego Gazę od Izraela zginęło 60 osób. Ponad 2700 jest rannych, z tego połowa ma rany postrzałowe.
Reakcja władz izraelskich wywołała oburzenie na świecie. Była też przedmiotem wymiany zdań w Brukseli, gdzie szef irańskiej dyplomacji Dżawad Zarif spotkał się z przedstawicielami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także z Federicą Mogherini, która w UE zajmuje się sprawami zagranicznymi. Spotkanie poprzedziło środową dyskusję przywódców państw UE na nieformalnym szczycie w Sofii. Będzie ona dotyczyła wypowiedzianego przez USA porozumienia atomowego z Iranem, z którego nie zamierzają rezygnować pozostali sygnatariusze.
Prawo do demonstracji
Sprawa porozumienia z Iranem zeszła chwilowo na dalszy plan po masakrze w Strefie Gazy. W Waszyngtonie uznano, że odpowiedzialność za tragedię ponosi radykalny Hamas sprawujący kontrolę nad strefą. Reakcja armii izraelskiej została więc „celowo i cynicznie" sprowokowana przez Hamas, a Izrael „ma prawo do samoobrony". Waszyngton nie widzi też związku pomiędzy protestami a przeniesieniem w poniedziałek ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Prezydent Emmanuel Macron potępił jako pierwszy z światowych liderów działania Izraela. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał działania armii przejawem „państwowego terroru". Kilka krajów wezwało ambasadorów z Tel Awiwu na konsultacje. – Apelujemy do Izraela o poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów – czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ. Jest w nim także mowa o konieczności „przestrzegania zasady proporcjonalnego użycia siły".
Władze Autonomii Palestyńskiej ogłosiły trzydniową żałobę oraz strajk generalny. We wtorek rozpoczął się ramadan, będący zazwyczaj okresem antyizraelskich demonstracji Palestyńczyków. Tego samego dnia przypadała też 70. rocznica Nakby, czyli Dnia Katastrofy Palestyńczyków. Jest obchodzona 15 maja każdego roku, w dzień po rocznicy Deklaracji Niepodległości Izraela z 14 maja 1948 roku.