Aktualizacja: 17.02.2020 12:49 Publikacja: 17.02.2020 12:15
Foto: stock.adobe.com
Jak się okazuje mieszkańcy Norwegii zamieszkujący półwysep Varanger w rejonie norweskiej Arktyki 6300-3800 lat temu często jedli pokarm, który nie tylko nie był zdrowszy od naszego, ale często był wręcz toksyczny. Niektórzy z nich zjadali ponad 20 razy większe ilości niebezpiecznych dla życia metali, niż wynosi rekomendowana obecnie norma - czytamy w "Science".
Naukowcy nie analizowali szczątków ludzi z tego okresu - skupili się na badaniu ości dorszy atlantyckich i kości fok grenlandzkich znalezionych w miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się ludzkie osady.
Około 1-2 proc. DNA współczesnych ludzi pochodzi od neandertalczyków. Najnowsze badania pokazują, że szczytowy monet mieszania się genów miał miejsce ok. 47 tys. lat temu. Geny neandertalskie wpłynęły na nasz genom w zakresie takich funkcji jak pigmentacja skóry, odpowiedź immunologiczna i metabolizm.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Chińskim archeologom udało się odkryć ślady procesu fermentacji piwa ryżowego z okresu neolitycznego. Zbadano skamieniałości z kilkunastu starożytnych naczyń, pochodzących z wykopalisk archeologicznych w Shangshan w Chinach.
Najnowsze wyniki badań potwierdziły jedną z teorii dotyczących diety prehistorycznych mieszkańców Ameryki Północnej. Archeolodzy dokonali analizy diety matki na podstawie szczątków dziecka pochodzących sprzed ok. 12 800 lat.
Polscy naukowcy zbierają pieniądze na misję archeologiczną, w trakcie której zostanie zbadany królewski grobowiec w Egipcie. Potrzeba 250 tys. zł.
Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.
W londyńskim zoo powitano na świecie 33 małe żaby Darwina, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu niebezpiecznej choroby grzybiczej. Spora populacja tych płazów trafiła do Wielkiej Brytanii aż z Chile w wyniku skomplikowanej misji ratunkowej.
Prowadzenie hodowli zwierząt rasowych nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Osoba nabywająca czworonoga za kwotę 1000 zł lub więcej musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Największa góra lodowa świata – ponad dwukrotnie większa od Londynu – zmierza w kierunku wysp na Południowym Pacyfiku. To może zagrozić tysiącom żyjących tam zwierząt, przede wszystkim pingwinom i fokom.
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje coroczne zliczanie ptaków. Dzięki temu eksperci są w stanie tworzyć i uzupełniać bazę danych na temat zmian liczebności populacji gatunków żyjących w Polsce. Organizatorzy zachęcają do udziału w akcji – jak można do niej dołączyć?
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
Psy, koty, chomiki i inne domowe zwierzęta będą mogły być chowane w jednym grobie ze swoimi właścicielami, jeśli wcześniej wyrazili oni taką wolę - tak zdecydowała Rada miejska Mediolanu.
Choć muchy bywają dla ludzi uciążliwe i irytujące, w przyrodzie są one niezwykle istotne – to jedne z najważniejszych zapylaczy. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców wskazują, że muchy stają się coraz bardziej zagrożone. Powód? Wzrost temperatury spowodowany przez zmiany klimatu .
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas