Korporacja komornicza chce ograniczyć koncentrację

Jedna warszawska kancelaria przyjmuje więcej spraw niż wszyscy komornicy Podlasia i Mazur. Korporacja chce ograniczyć tę koncentrację

Aktualizacja: 14.10.2012 09:29 Publikacja: 10.10.2012 08:48

Największa kancelaria z warszawskiej Woli przyjęła w zeszłym roku ponad 217 tys. spraw, podczas gdy

Największa kancelaria z warszawskiej Woli przyjęła w zeszłym roku ponad 217 tys. spraw, podczas gdy przeciętna kancelaria, a jest ich ponad 1050, przyjmuje ok. 3,5 tys.

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Największa kancelaria z warszawskiej Woli przyjęła w zeszłym roku ponad 217 tys. spraw, podczas gdy przeciętna kancelaria, a jest ich ponad 1050, przyjmuje ok. 3,5 tys. Ta koncentracja od kilku lat systematycznie się nasila.

Jedną z przyczyn przejmowania spraw przez największe kancelarie, obok oczywiście przedsiębiorczości ich szefów, jest urynkowienie tych usług, możliwość wyboru komornika z całej Polski. Przyznaje to Rafał Reiwer, naczelnik Wydziału ds. Komorników Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Dość powiedzieć, że o ile w 2004 r. komornicy poza rewirem prowadzili 1,3 proc. spraw, w zeszłym roku było ich już 40 proc.

Więksi są coraz więksi

W efekcie w 2011 r. 15 kancelarii odnotowało wpływ powyżej 20 tys. spraw. Wspomniany rekordzista ma ich więcej niż kilkudziesięciu komorników w całej apelacji białostockiej (152 tys. spraw) czy rzeszowskiej (123 tys.), a kolejne rekiny odnotowały następujący wpływ: 123 tys., 83 tys., 66 tys., 63 tys., 59 tys. Tak oto 100 największych kancelarii przerabia ponad 1/3 spraw, a 1/5 komorników (200 kancelarii) połowę wszystkich egzekucji w Polsce (jest ich ok. 3,8 mln).

– Ta koncentracja spraw, przy rosnącej liczbie komorników, budzi nasze obawy, że w niedługim czasie komornicy będą rezygnować z działalności w mniejszych miejscowościach, a tym samym ograniczy się dostęp do nich niektórych wierzycieli, zwłaszcza w indywidualnych sprawach, np. alimentacyjnych – wskazuje Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Z naszych obserwacji wynika też, że prowadząc egzekucję w znacznej odległości od swojej kancelarii, komornik nie może wykorzystać wszelkich narzędzi, np. przeszukania pomieszczeń i schowków, mieszkania.

Dodajmy, że skuteczność egzekucji w 10 proc. największych kancelarii wynosi 17,6 proc., gdy w kancelariach średniej wielkości – 29, 4 proc.

Powrót do rewiru?

Korporacja komornicza proponuje więc przywrócenie ograniczenia wyboru komornika do jednego regionu Polski (apelacji, których jest 11), tak jak obecnie w egzekucji z nieruchomości. Druga propozycja to zmiana wskaźnika zaległości, po którego osiągnięciu komornik nie może przyjmować więcej spraw. Tą granicą są zaległości przekraczające sześciomiesięczny wpływ spraw.

– Rzecz w tym, że duża kancelaria ma wielki wpływ spraw, więc i wskaźnik ich nie krępuje. Na dodatek wystarczy, że przyjmie od stałego dużego klienta kolejną partię spraw i uniknie w ten sposób przekroczenia zakazu. W efekcie nie można będzie wytoczyć komornikowi dyscyplinarki — wskazuje prezes Fronczek.

– To bardzo dobre propozycje – uważa prof. Feliks Zedler z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Najważniejszym argumentem jest to, że największe kancelarie mają najniższą skuteczność, natomiast te średniej wielkości  najwyższą. Należy więc stymulować zrównoważenie wielkości kancelarii. Ponadto nadzór sądu nad dużą kancelarią wydaje się iluzoryczny. Poza tym wiele rodzajów egzekucji wymaga aktywnego uczestnictwa komornika, co na znaczną odległość jest niemożliwe. Uważam więc, że propozycje komorników powinny być tylko pierwszym krokiem. Należy ograniczyć wybór komornika do obszaru sądu okręgowego (jest ich 45), a nawet sądu rejonowego.

– Na bieżąco analizujemy wpływ spraw do komorników, czas oraz skuteczność egzekucji, mając na względzie to, czy liczba komorników w danym rewirze jest wystarczająca –wskazuje naczelnik Rafał Reiwer. – Niezależnie od tego podjęliśmy prace koncepcyjne nad szeroką nowelizacją ustawy o komornikach, być może wręcz uchwaleniem nowej. Przy tej okazji rozważona zostanie problematyka granic terytorialnych wyboru komornika (rewiru). Pamiętać jednak trzeba, że możliwość wyboru najskuteczniejszego komornika także jest wartością.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce