Egzaminy na aplikacje zostaną przeprowadzone w 19 miastach w Polsce przez 51 komisji egzaminacyjnych (17 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 25 komisji ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej).
W skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego, osoby delegowane przez organy prawnicze samorządów zawodowych: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.
Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań. Pozytywny wynik otrzymają kandydaci, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.
Na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną nie obowiązują żadne limity przyjęć. Każda osoba, która zda egzamin i spełni inne wymogi ustawowe, zostanie przyjęta na aplikację. Na aplikację komorniczą obowiązuje limit przyjęć – 333 miejsca.
Czas na rozwiązanie testów wynosi 150 minut. Do egzaminu przystąpią 32 osoby z niepełnosprawnościami, których czas na rozwiązywanie testu zostaje wydłużony i wynosi 225 minut.