Klient jechał za szybko
Kazus
Adwokat A.M. podjął się prowadzenie sprawy klienta M.R., w której został on obwiniony o przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h. Pomiar prędkości został dokonany przez funkcjonariuszy policji za pomocą urządzenia ISKRA 1.
Klient M.R. przedstawił adwokatowi dokumentację związaną z zasadami działania wspomnianego urządzenia oraz wątpliwościami związanymi z prawidłowością jego działania. Dokumentacja zawierała także instrukcję obsługi „radaru". Podczas rozprawy prowadzonej w Sądzie Rejonowym w O. adwokat nie zadawał pytań świadkom i mimo protestów obwinionego nie poruszał kwestii wątpliwości związanych z technicznymi zasadami funkcjonowania radarowego miernika prędkości. Po rozprawie klient wyrażał swoje oburzenie brakiem wykorzystania przekazanej dokumentacji. A.M. stwierdził, że „nie miał czasu, a poza tym to i tak dla prawników nie ma znaczenia".
Pytanie
Czy w zaistniałej sytuacji można uznać, że adwokat dochował należytej staranności ?i sumienności oraz działał zgodnie z najlepszą wiedzą?
Odpowiedź
Wymóg korzystania z najlepszej wiedzy dotyczy także wiedzy specjalistycznej niezbędnej do sumiennego i starannego prowadzenie sprawy. Niezapoznanie się z przygotowaną dokumentacją, mimo że dotyczyła kwestii technicznych, uważać można za lekceważący stosunek do klienta i jego sprawy. Zachowanie takie uznać należy za dopuszczenie się występku dyscyplinarnego.
Atak na prokuratora
Kazus
Adwokat podczas mowy końcowej w sprawie karnej zaatakował ad personam prokuratora. Czyniąc to, użył słów powszechnie uważanych za obelżywe, a także podał w wątpliwość wiedzę merytoryczną i umiejętności zawodowe swojego przeciwnika. Sąd zawiadomił organ dyscyplinarny o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Zobligowany przez dziekana izby do udzielenia wyjaśnień w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania adwokat wyjaśnił, że tego oczekiwał od niego klient, który wprost żądał, aby adwokat w ostrych słowach wypowiedział się na temat oskarżyciela publicznego.
Odpowiedź
Adwokat popełnił dwa przewinienia dyscyplinarne. Po pierwsze, przekroczył granice wolności słowa (§ 17 zbioru zasad etyki), po drugie, powołał się, tłumacząc ten czyn, na sugestie klienta, czym naruszył § 10 zbioru.
Polecane publikacje
Zawodowe kazusy
- M. Król, „Etyka adwokacka i radcowska. Komentarz", Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016
- K. Korczyńska, R. Baszuk, „Etyka adwokacka. Wybór orzeczeń WSD", 2 wydanie, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2016
- W. Marchwicki, Z. Niedużak, „Odpowiedzialność dyscyplinarna oraz etyka zawodowa adwokatów i radców prawnych", wydanie 2, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016? Leksykon etyki prawniczej