Materiał partnera
Organizacje, które chcą na poważnie zaplanować i wdrożyć w życie własną strategię dekarbonizacji, zachęcamy do skorzystania z oferty Szkoły Zrównoważonego Rozwoju dla Partnerów. W jej ramach dostępny jest szereg kursów pogłębiających wiedzę z obszaru ESG. Opracowaliśmy także założenia kompleksowego szkolenia ESG skierowanego m.in. do menedżerów nadzorujących politykę ESG firmy czy osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za kluczowe inwestycje w tym zakresie. Szkolenie poświęcone jest przygotowaniu organizacji do raportowania niefinansowego. Pierwsza tura zaplanowana jest już na wiosnę tego roku.
Jest dla nas naturalne, że musimy szkolić nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz organizacji, pogłębiając kompetencje naszych pracowników. Stąd choćby funkcjonująca w naszej firmie globalna Szkoła Zrównoważonego Rozwoju dla Pracowników czy cykliczne wydarzenia lokalne, takie jak Dni Zrównoważonego Rozwoju. Nasi pracownicy zaangażowali się też w wolontariat polegający na budowaniu wśród najmłodszych świadomości proklimatycznej dotyczącej wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ucząc o tym w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Działania w obszarze ESG nie powinny się ograniczać tylko do szeroko pojętego przekazywania wiedzy. Uważamy, że w ramach organizacji kluczowe znaczenie ma kompleksowe podejście – od określenia strategii, przez cyfryzację procesów, aż po dekarbonizację właściwą oraz umiejętność oceny zrealizowanych działań, jak i wyznaczania przyszłych celów. Tylko połączenie tej wiedzy, odpowiednich rozwiązań produktowych, software’owych i usług zaowocuje kompleksową dekarbonizacją, a co za tym idzie, także poprawą efektywności energetycznej przedsiębiorstwa w ramach całego łańcucha wartości. Wszystko zaczyna się jednak od stworzenia „planu naprawczego”, a biorąc pod uwagę konieczne inwestycje, z perspektywą jego wdrażania nawet przez kilka kolejnych lat. Warto dodać, że taki plan od razu będzie mógł stać się elementem wspomnianego raportu.
W Schneider Electric wraz z naszym zespołem doradczym przeprowadzamy m.in. audyty energetyczne, które pozwalają organizacjom wytyczyć własną ścieżkę dekarbonizacji, a jednocześnie wskazują na narzędzia, takie jak opomiarowanie czy systemy predykcyjne, dzięki którym mogą wspierać przygotowanie w pełni wartościowych raportów niefinansowych.