Nasz własny amerykański sen

Potentaci polskiego rynku budowlanego – w tym właściciele największych w kraju firm produkujących drzwi i okna – od lat zajmują zasłużone, wysokie miejsca w zestawieniach najbogatszych Polaków.

Publikacja: 18.10.2016 20:05

Ryszard Florek, prezes i właściciel Fakro. W 1986 r. założył Zakład Stolarki Budowlanej Florad w Tym

Ryszard Florek, prezes i właściciel Fakro. W 1986 r. założył Zakład Stolarki Budowlanej Florad w Tymbarku, a produkcję pierwszych okien dachowych zaczął pięć lat później w Nowym Sączu, gdzie powstało Fakro. Dziś w skład grupy produkującej okna dachowe i schody wchodzi 28 spółek produkcyjnych i  dystrybucyjnych w Europie, Azji i Ameryce. Fakro, które zatrudnia łącznie 3,3 tys. osób, sprzedaje produkty w 50 krajach. Firma na eksport wysyła 70 proc. ogólnej sprzedaży. Ryszard Florek to absolwent budownictwa lądowego na Politechnice Krakowskiej. W 2015 r. zajął 41. miejsce na przygotowanej przez „Forbes” liście najbogatszych Polaków – majątek jego i jego żony szacowało się wtedy na ponad 500 mln zł. W 2007 r. Fakro poskarżyło się Komisji Europejskiej na konkurencyjny Velux, któremu zarzucało utrudnianie rozwoju na niektórych rynkach europejskich. Firma argumentowała, że przez niedozwolone działania Velux jej udział w tych rynkach nie może przekroczyć 5 proc., podczas gdy globalnie wynosi 17 proc.

Foto: materiały prasowe

To zwykle charyzmatyczne i legendarne już postaci, których przepisy na biznes, zawodowe sukcesy i porażki dokładnie zna i śledzi kolejne pokolenie polskich menedżerów. Ale najważniejsze w tej branży success stories – które być może doczekają się kiedyś ekranizacji – mają ważną cechę wspólną: niewiele w nich przypadku, a bardzo dużo przemyślanych ruchów i ciężkiej pracy.

Komu powiodło się od razu, komu zajęło to więcej czasu? Czy stolarka budowlana była pierwszą czy kolejną branżą, którą się zajęli? Czy wierzyli w intuicję, czy czuli, że w tym się sprawdzą, czy skakali w ciemno? Czego – oprócz korzystnych warunków rynkowych – potrzebowali, aby wypłynąć na głębokie, międzynarodowe wody? I czy zawsze ich stosunek do zagranicy – i vice versa – wyglądał tak jak teraz?

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Materiał Partnera
Cyfrowy napęd ludzkiej mocy
Analizy Rzeczpospolitej
HR staje na czele transformacji technologicznej w firmach
Materiał Partnera
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna – jak te obszary wpływają na HR?
Analizy Rzeczpospolitej
Nad Wisłą przybywa innowacji HR Tech
Analizy Rzeczpospolitej
Polski rynek e-commerce nie zwalnia mimo przeciwności