Aktualizacja: 26.11.2019 20:00 Publikacja: 26.11.2019 20:00
Foto: Adobe Stock
Ze statystyk Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy Biura Informacji Kredytowej wynika, że suma niespłaconych zobowiązań firm informatycznych zbliża się obecnie do 203 mln zł. Jeśli chodzi o średnie zaległości, to przeciętnie na jeden podmiot z kategorii oprogramowanie i doradztwo w zakresie informatyki oraz działalność powiązana przypada 66,2 tys. zł. W porównaniu z rokiem 2018 kwota zaległych zobowiązań wzrosła o jedną czwartą, a w ciągu dwóch lat się podwoiła. Natomiast liczba dłużników wzrosła o połowę i aktualnie problem zaległych zobowiązań dotyczy 3067 firm (uwzględniając aktywne, zawieszone i zamknięte). Stanowi to 2,5 proc. analizowanej części sektora informatycznego. Mimo przyrostu zaległości oraz liczby niesolidnych dłużników ich udział od kilku lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie i oscyluje w granicach 2 proc. Choć przybywa niesolidnych dłużników, ich udział nie rośnie znacząco, bo cały czas na rynku pojawiają się nowe przedsięwzięcia. Rozwój branży, sprawdzanie się nowych graczy często niosą ofiary, w tym również po stronie partnerów biznesowych, którzy nie otrzymują płatności na czas od zaabsorbowanych sobą i swoimi problemami podmiotów. Problemy w rozliczeniach z firmami IT są jednak znacznie rzadsze niż w przypadku ogółu przedsiębiorstw, gdzie ponad 6 proc., czyli co 16., a nie co 40. jak w IT, potrafi zawieźć swoich dostawców.
Cały sektor zmaga się z wieloma wyzwaniami, a problemy jednych wpływają niestety na kondycję drugich, bo TSL to łańcuch naczyń połączonych.
Coraz większym wyzwaniem dla sektora TSL staje się automatyzacja transportu, obejmująca między innymi autonomizację pojazdów oraz zmianę procesów logistycznych i operacji w magazynach.
Według raportu Arval Mobility Observatory „Barometr Flotowy 2024” wraz ze wzrostem rynku e-commerce będą dynamicznie rosły floty samochodów dostawczych.
W ostatnich latach stabilność łańcuchów dostaw okazuje się kluczowym trendem w globalnej gospodarce, ważniejszym od poszukiwania niskich kosztów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Płatności mobilne stają się coraz bardziej popularne wśród firm zarówno dużych, jak i małych.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas