90 lat ustawy o grobach i cmentarzach wojennych – i co dalej?

Wojewodowie zawierają liczne porozumienia z gminami dotyczące sprawowania opieki m.in. nad miejscami pochówku żołnierzy. Na ten cel przekazywane są corocznie środki z budżetu państwa. Zatem ustawa co do zasady umożliwia sprawowanie takiej opieki.

Publikacja: 05.04.2023 10:51

90 lat ustawy o grobach i cmentarzach wojennych – i co dalej?

Foto: Adobe Stock

Od uchwalenia nadal obowiązującej ustawy o grobach i cmentarzach wojennych 28 marca minęło 90 lat. To jeden z ostatnich aktów prawnych przyjętych jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej zachowujących moc po dzień dzisiejszy. I choć niewątpliwie można go przedstawić jako przykład stabilności i trwałości rozwiązań prawnych, to przypadająca rocznica jest zarazem okazją, aby przypomnieć o potrzebie jego zmiany.

W tym długim okresie obowiązywania ustawa z 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (DzU z 2018 r., poz. 2337, dalej: u.g.c.w.) była oczywiście wielokrotnie nowelizowana. Często były to jednak jedynie zmiany wskazania właściwych organów czy też jedynie doprecyzowania pewnych kwestii. Do roku 2016 struktura tej ustawy pozostała w zasadzie niezmieniona. Wchodzącą wówczas w życie nowelizacją znaczną część zadań przypisano do właściwości prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dodano również szereg przepisów odnoszących się do udzielania i rozliczenia dotacji. Szczegółowość tych ostatnich znacznie rozbudowała treść ustawy liczącej do tego czasu zaledwie 12 zwięzłych artykułów.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?