Reklama
Rozwiń

Koronawirus: porody rodzinne możliwe także podczas pandemii

Na czas pandemii zawieszono możliwość porodów w obecności osoby bliskiej. Fundacja Rodzić po Ludzku wnosi o zmianę tej rekomendacji, przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa personelu i rodzącej pary. Jak wskazuje Fundacja, w praktyce jest to możliwe. Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Aktualizacja: 01.04.2020 16:20 Publikacja: 31.03.2020 13:05

Koronawirus: porody rodzinne możliwe także podczas pandemii

Foto: Adobe Stock

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły informacje Fundacji Rodzić po Ludzku. Według niej z biologicznego punktu widzenia wspólnotowość pary przejawia się wysokim prawdopodobieństwem takiego samego statusu zdrowotnego (chorobowego). Fundacja zauważa, że analiza zachorowań na COVID-19 świadczy, że partnerzy są jednymi z pierwszych osób, na które następuje transmisja koronawirusa i zwykle reprezentują podobne stadium infekcji/choroby.

- Dlatego - po przeprowadzeniu ankiety epidemiologicznej, z wykluczeniem objawów i czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 u pary zgłaszającej się do porodu - uznano, że w tej sytuacji poród rodzinny nie będzie stanowił większego zagrożenia niż bez partnera - wyjaśnia fundacja.

Według zaleceń Konsultanta Krajowego ds. Położnictwa i Ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego, osoba towarzysząca powinna przed wpuszczeniem do sali porodowej wypełnić ankietę zawierającą czynniki ryzyka zakażenia i w przypadku zaistnienia, nawet tylko jednego, nie może uczestniczyć w porodzie. Poza samą rodząca nie powinno się wpuszczać osób trzecich do oddziałów.

Czytaj także: Epidemia koronawirusa to nie jest dobry czas dla kobiet w ciąży

Fundacja zauważa, że Światowa Organizacja Zdrowia i międzynarodowe towarzystwa naukowe na świecie nie polecają wprowadzenia zakazów porodów z osobą bliską. Podkreśla także, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej umożliwia rodzącej korzystanie ze wsparcia osoby bliskiej.

W tej sytuacji fundacja zwróciła się do MZ o rozważenie zmiany rekomendacji zabraniającej porodów rodzinnych na taką, która da możliwość szpitalom na ich bezpieczne przeprowadzanie, przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa personelu i rodzącej pary.

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił wiceminister Józefę Szczurek- Żelazko o ustosunkowanie się do sprawy.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku