W poniedziałek wchodzi w życie druga część reformy gospodarowania mieszkaniami komunalnymi. Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów.
Nowe przepisy dają gminom dużo większą swobodę w dysponowaniu mieszkaniami. Mogą podnosić czynsz najemcom mieszkań komunalnych, gdy ich zarobki przekroczą progi dochodowe, które ustalą same gminy. Prawo do podwyżek czynszu obejmie jednak tylko umowy najmu zawarte po wejściu w życie nowych przepisów. Nie dotyczą więc starych umów najmu.
Czytaj także: Lokatorzy mieszkań komunalnych zapłacą większy czynsz po podwyżce wynagrodzenia
Nowe przepisy nakładają również na ubiegających się o najem lokalu komunalnego obowiązek składania w urzędzie gminy nie tylko deklaracji o wysokości dochodów gospodarstwa domowego, ale i oświadczenia o stanie majątkowym.
Ponadto na żądanie gminy mają oni przedstawiać oświadczenia o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Gminy otrzymają jednocześnie prawo rozwiązania umowy najmu, gdy najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu nie tylko w tej samej miejscowości, ale też w pobliskiej.