Do 29 marca mają czas samorządy na to, by starać się o dofinansowanie do usług opiekuńczych. Do rozdysponowania jest 60 mln zł.
Czytaj także: Seniorzy nie mogę w pełni korzystać ze swoich praw
– Opieka nad osobami niesamodzielnymi to zadanie własne samorządów. My finansujemy do 50 proc. kosztów. Pozostałe pieniądze samorządy muszą wygospodarować z własnych budżetów. To razem da 120 mln zł – mówiła podczas konferencji prasowej minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Jak tłumaczyła, chcą w ten sposób nauczyć lokalne władze, by myślały o konieczności zapewnienia wsparcia osobom niepełnosprawnym i seniorom. – W ubiegłym roku aż 376 gmin w Polsce nie świadczyło żadnych tego rodzaju usług. Choć ostatnio zauważamy wzrost o 7 proc. – dodaje szefowa MRPiPS.
Samorządy mogą korzystać z dwóch programów dotyczących usług opiekuńczych. Pierwszy to Opieka 75+ dla osób starszych. Drugi finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych dla wszystkich poniżej 75. roku życia. Pieniądze mogą być wykorzystywane zarówno na usługi opiekuńcze i higieniczne, pomoc w organizacji życia codziennego, jak i specjalistyczne skierowane do osób z konkretną niepełnosprawnością.
O tym, komu i na co przyznane zostaną pieniądze, zdecyduje ministerstwo do 17 maja.