Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.05.2020 07:57 Publikacja: 07.05.2020 18:57
Małgorzata Kidawa-Błońska ma pozostać kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
W czwartek kluczowe głosowanie – odrzucenie weta Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych – Zjednoczona Prawica wygrała gładko. Stało się to tylko ze względu na zawarte w środę porozumienie między PiS a partią Jarosława Gowina zakładające rozpisanie nowych wyborów prezydenckich po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy tych z 10 maja. Jednocześnie partia Gowina – który postawił na swoim w ostatnich kilku tygodniach i utrzymał lojalność swojej grupy parlamentarzystów – przedstawi nowelizację ustawy, która sprawi, że głosowanie, być może już na początku lipca, zorganizuje Państwowa Komisja Wyborcza. Będą się mogli zgłaszać nowi kandydaci, ale kalendarz sprawi, że na zebranie co najmniej 100 tys. podpisów będzie mało czasu. Gowin wielokrotnie podkreślał, że wybory korespondencyjne w maju nie mogą się odbyć.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił decyzję ws. terminu wyborów prezydenckich. Pierwsza tura wyborów prezydenckich zostanie przeprowadzona 18 maja.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w marcu pochyli się nad przyszłością kilkunastu członków organizacji i przyjmie jednego starego-nowego. Nie będzie nim Andrzej Duda.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odniósł się w Sejmie do sprawy posła Marcina Romanowskiego, który przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie uzyskał azyl polityczny.
Nie Sąd Najwyższy, ale Trybunał Stanu miałby orzekać w sprawie ważności wyborów w Polsce - tak zakłada propozycja przedstawiona w środę przez wicepremiera i ministra obrony narodowej, a zarazem prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza.
PiS raczej szybko pieniędzy z dotacji nie zobaczy. Jeśli minister finansów będzie zwlekał z decyzją, to partia może złożyć skargę do sądu administracyjnego na bezczynność. Sukcesów jednak nie wróżę – twierdzi prof. Krzysztof Urbaniak z UAM.
Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury cztery zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko 12 funkcjonariuszom publicznym. To pokłosie kontroli, jaką przeprowadzono po ujawnieniu tzw. afery wizowej.
W wywiadzie dla Radia ZET Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta, odniosła się do kwestii potencjalnych ingerencji w proces demokratyczny oraz roli, jaką odgrywają platformy społecznościowe. Wicemarszałek Senatu wyraziła swoje obawy związane z dezinformacją i manipulacjami w przestrzeni internetowej, wskazując na zagrożenia płynące z braku kontroli nad treściami.
- Skoro osiem lat wytrzymała koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia, a później Kukiza i była w stanie rządzić, to dlaczego nasza miałaby nie wytrzymać? - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka (Polska 2050).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas