RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.08.2019 06:16 Publikacja: 12.08.2019 16:38
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Obywatel wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Krakowie o udostępnienie informacji publicznej o przebiegu drogi zawodowej Prokuratora Rejonowego w Wieliczce, m.in. o kopie aktów nominowania. Prokurator Okręgowy nie wydał decyzji odmownej, lecz poinformował, że akty te mają charakter dokumentów wewnętrznych i jako takie nie stanowią informacji publicznej podlegającej udostępnieniu. Ocenił zarazem, że w sprawie doszło do „nadużycia prawa do informacji publicznej".
Obywatel wniósł do WSA skargę na bezczynność organu. Udział w tym postępowaniu zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich, który dziś poinformował o wyroku jaki zapadł w tej sprawie 8 sierpnia 2019 r. RPO wniósł o uwzględnienie skargi i zobowiązanie prokuratury do rozpatrzenia wniosku skarżącego w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Minister finansów został postawiony w trudnej sytuacji. Jeśli nie wypłaci PiS pełnej dotacji, narazi się na odpowiedzialność karną i cywilną. Wypłata pieniędzy też może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Grupą, która ma obowiązek korzystać z e-Doręczeń od stycznia, są zawody zaufania publicznego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej usługi, konta zakłada wiele osób fizycznych – mówi Kinga Dobrzyń, dyrektor biura analiz i cyfryzacji procesów, departament informatyki w Poczcie Polskiej.
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od 1 stycznia 2025 roku można będzie składać wnioski o rentę wdowią, umożliwiającą otrzymywanie zbiegu renty rodzinnej i własnego świadczenia. Wcześniej warto mieć jednak ustalone prawo do obu tych świadczeń.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Świadczenie wychowawcze 800 plus wypłacane jest w ściśle określonych terminach. Tych natomiast jest 10 w każdym miesiącu. Mogą one jednak ulec zmianie z powodu dni wolnych od pracy. Przedstawiamy zmiany w harmonogramie wypłat 800 plus w styczniu.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej stara się ustalić okoliczności zbrodni popełnionych przez Niemców na Polakach oraz Żydach w czasie II wojny światowej.
Jest pierwszy, obejmujący 200 spraw, raport zespołu prokuratorów badającego sprawy karne z lat 2016-2023, w stosunku do których wystąpiło podejrzenie politycznego wpływu na ich przebieg i podejmowane decyzje - poinformował minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.
Nie mam wątpliwości, że prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk. A naprawdę realistycznym początkiem zmian jest projekt nowej ustawy o prokuraturze - mówi Kazimierz Olejnik, jeden z najsłynniejszych polskich prokuratorów, dziś w stanie spoczynku.
Mam nadzieję, że Adam Bodnar przemyśli swoją decyzję w sprawie przeniesienia z Prokuratury Krajowej – mówi „Rzeczpospolitej” Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego.
Trzej zastępcy prokuratora generalnego - Michał Ostrowski, Robert Hernand i Krzysztof Sierak - nie będą już pracować w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Prokuratura to jest taka cudowna zabawka, którą chce mieć każda formacja polityczna obejmująca rządy. Dla sprawnego i dobrego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości urzędy MS i PG powinny być rozdzielone. Jestem jednak realistką i wiem, że niezależności nie da się zadekretować żadnym przepisem - mówi Katarzyna Szeska, prokuratorka zdegradowana za czasów Zbigniewa Ziobry.
Dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz naukowcy będą mogli domagać się dostępu do akt umorzonych postępowań przygotowawczych w ramach dostępu do informacji publicznej.
Przepisy uzależniające dostęp do akt tylko od stanowiska prokuratora mogą zostać usunięte.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas