CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu.
Podstawową różnicą między starym dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna. To wbudowany, niewidoczny z zewnątrz, chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dokumentu można używać do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód to także środek identyfikacji elektronicznej. To na nim zapisany jest nasz profil osobisty oraz podpis osobisty, który umożliwia podpisywanie dokumentów.
Co będzie można załatwić z nowym e-dowodem? Akceptować umowy i faktury, potwierdzać obecność w systemie świadczeń zdrowotnych, szybciej odprawiać się na lotniskach, podpisywać dokumenty elektronicznie.
Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli jednak ktoś chce wymienić dokument, można o niego zawnioskować z kilku powodów. Na przykład ukończenia 18 lat, zmiany danych osobowych w dotychczasowym dowodzie (zmiana nazwiska czy wyglądu po operacji plastycznej), zgubienia, zniszczenia czy kradzieży dotychczasowy dokumentu. Wymiana nic nie kosztuje. E-dowody będą ważne przez dziesięć lat.
Wszystko nowe
Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od poniedziałku. Wszystkie dokumenty wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie będą mieć warstwę elektroniczną.
Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać albo w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania, albo przez internet.