We wtorek Sejm przystąpił do szybkiego rozpatrywania nowych przepisów wyborczych. Rejestracje kandydatów przyjęte przez PKW na wybory 10 maja zostają ważne, jeśli tylko ponownie zgłoszą swój start. Do wyścigu na urząd prezydenta mogą dołączyć także nowi kandydaci, którzy muszą jeszcze zebrać wymagane 100 tys. podpisów poparcia.
Najważniejsza zmiana polega na odejściu od głosowania wyłącznie korespondencyjnego do mieszanego, zarówno tradycyjnego w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnego. Z tego ostatniego mogą skorzystać wszyscy (poza przebywającymi w placówkach szpitalnych i zakładach karnych), jeśli wyrażą taką chęć. Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnie, wyborca winien powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy na 12 dni przed dniem wyborów, a wyborca na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji domowej do piątego dnia, a jeśli na izolację został skierowany później, nawet do drugiego dnia przed wyborami. Nowa ustawa uszczegóławia też zasady głosowania korespondencyjnego za granicą.
Czytaj także:
Tomasz Pietryga: Powrót do wyborów tradycyjnych, to ucieczka PiS od katastrofy
Wyborca, który zgłosi zamiar korespondencyjnego głosowania, otrzyma z urzędu gminy nie później niż na pięć dni przed wyborami pakiet wyborczy do skrzynki pocztowej listem poleconym. Tym razem to PKW, a nie minister zasobów publicznych, określi wzór karty do głosowania i pakietu wyborczego z komunikatywną instrukcją głosowania, zapewniającą jego tajność.