Zmniejszenie odszkodowania z powodu przyczynienia się do szkody to niestety typowa sytuacja w wypadkach komunikacyjnych. Nieraz zostaje ono zmniejszone w bardzo wysokim procencie.
Czytaj także: Pasażer nie zapiął pasów, straci część odszkodowania - wyrok Sądu Najwyższego
Konsekwencje picia
Nietrzeźwość sama w sobie nie skutkuje odpowiedzialnością za wypadek, ale może być uznana za współprzyczynę zmniejszającą odpowiednio odszkodowanie dla poszkodowanego lub jego najbliższych.
Pokazuje to najnowsza sprawa przed Sądem Najwyższym, w której poszkodowana poniosła największą i nieodwracalną cenę, gdyż zginęła, ale konsekwencje jej nierozważnego czynu poniósł mąż i siedmioro niepełnoletnich dzieci. Dostaną bowiem zaledwie 30 proc. zadośćuczynienia.
Do wypadku doszło w listopadowy wieczór. 42-letnia kobieta będąca pod wpływem alkoholu (0,54 ‰), wsiadła na rower. Ubrana na szaro, bez kamizelki odblaskowej. Na krajówce potrąciła ją litewska ciężarówka, prawdopodobnie oślepiona przez jadący z naprzeciwka nieustalony samochód. Kobieta zginęła na miejscu. Jak ustalono, rower nie miał oświetlenia, światła odblaskowe były zanieczyszczone.