Unia Europejska ukarała rosyjskie firmy za budowę mostu na Krym

Unia Europejska wpisała na listę rosyjskich firm objętych sankcjami sześć przedsiębiorstw, które zbudowały most z Rosji na Krym. Firmy należą do ludzi Kremla.

Aktualizacja: 31.07.2018 13:24 Publikacja: 31.07.2018 12:18

Unia Europejska ukarała rosyjskie firmy za budowę mostu na Krym

Foto: AFP

Komunikat w sprawie nowych rosyjskich firm objętych sankcjami Rada Europejska opublikowała 30 lipca. Na czarną listę trafiły firmy jednego z najbliższych ludzi Władimira Putina, objętego sankcjami od 2014 r. Arkadija Rotenberga. Ten były judoka i sparingpartner Putina wzbogacił się razem z bratem na kontraktach z państwowym Gazpromem.

Czytaj także: Putin otworzył most na Krym

Mostotrest i Strojgazmontaż, bo o nich teraz mowa, są już objęte sankcjami USA. Teraz także na terenie Unii nie mogą działać, kupować sprzętu, sprzedawać swoich usług ani pożyczać pieniędzy.

„Zgodnie z polityką nieuznawania bezprawnej aneksji Krymu i Sewastopola, Rada UE uznaje budowę Mostu Kerczeńskiego jako działanie naruszające jedność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy" - cytuje komunikat gazeta RBK.

Oprócz firm Rotenberga na czarną listę trafiły też Instytut Hydrostrojmost z St. Petersburga, który jest autorem projektu; Stocznia Zalew i spółka WAD, która jest głównym podwykonawcą drogi dojazdowej do mostu.

W maju wyszło na jaw, że technologię dostarczyły i najtrudniejsze prace wykonywały trzy firmy z Holandii. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi tamtejsza prokuratura. Konstrukcja opiera się na 595 filarach wbitych w dno Zalewu Kierczeńskiego. Najtrudniej było umocować filary na dnie za pomocą betonowych konstrukcji. Część drogowa mostu została otwarta w maju.

Całość kosztowała ok. 3,5 mld dol.

Transport
Boeing czeka w tym roku reset. Bo może być już tylko lepiej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Transport
Turkish Airlines mają poważny problem. To pluskwy w samolotach
Transport
Brukselo! Zreformuj transport lotniczy! Manifest szefa Ryanaira
Transport
Niemieckie rządowe samoloty będą jak fortece. Pomoże Izrael
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Transport
CPK za 131,7 mld złotych. Lotnisko ruszy w 2032 roku, razem z szybką koleją
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay