Musical o Amazonkach i Wikingach

Powstaje musicalowa opowieść o czasach prasłowiańskich i w wykonaniu nastoletnich aktorów. Premiera w najbliższą środę w Teatrze Roma.

Aktualizacja: 17.06.2016 23:02 Publikacja: 16.06.2016 06:45

Foto: materiały prasowe

Pomysłodawcą, kompozytorem i autorem scenariusza „Amazonek i Wikingów” jest Maciej Pawłowski, od lat związany z warszawskim Teatrem Roma. – To dla mnie bardzo ważny spektakl. Przygotowywałem się do niego przez kilka lat – mówi kompozytor. – Zanim napisałem scenariusz, przestudiowałem dziesiątki książek i publikacji na temat legend dotyczących ziemi świętokrzyskiej. Zjechałem ten region wzdłuż i wszerz poszukując miejsc i rzeczy, które by mnie zainspirowały.

Akcja rozgrywa się w IX wieku. Nad rzeką Vistulą od dawna żyło plemię słowiańskich Amazonek. Ich największymi wrogami byli Wikingowie. Przypływali rzekami i zapuszczali się w głąb lądu w poszukiwaniu łupów. Mieszkający w spokojnej, słowiańskiej wiosce Dalebor, syn królowej Amazonek, nie jest świadomy swojego pochodzenia. Kiedy się o nim dowiaduje, spada na niego wielka odpowiedzialność: uratowanie Amazonek przed zagładą.

– Muzykę postanowiłem skomponować w stylistyce rocka symfonicznego, jednak z zachowaniem wszystkich cech charakterystycznych dla musicalu – dodaje Maciej Pawłowski.

– Niektóre partie wokalne są dla młodych artystów naprawdę wielkim wyzwaniem.
„Amazonki i Wikingowie” to musical nietypowy także dlatego, że od początku powstawał z myślą o młodzieżowych wykonawcach. Oprócz stałych związków z Teatrem Roma Maciej Pawłowski prowadzi bowiem również Autorską Szkołę Musicalową. Zajęcia z aktorstwa, tańca i śpiewu są przeznaczone tu dla różnych grup wiekowych, od przedszkolaków po młodzież kończącą naukę w liceum. Niektórzy z jej absolwentów już występują na profesjonalnych scenach, inni równolegle uczą się w szkołach muzycznych lub po maturze wybierają się na studia do akademii muzycznych.

– Musical to nietypowy gatunek teatralny – uważa Maciej Pawłowski. – Wiele bohaterów wymyślonych przez autorów to ludzie bardzo młodzi i jeśli mają być to postaci wiarygodne, nie można ich powierzyć aktorom z pewnym stażem. Pracując zatem nad „Amazonkami i Wikingami” nie stosowałem żadnej taryfy ulgowej tylko dlatego, że występuje tu młodzież. Wymagało to jednak ogromnej pracy, która trwała dokładnie rok.

Nad przygotowaniem wokalnym czuwała Liwia Pawłowska, także autorka tekstów tego musicalu. Najmłodszy wykonawca  ma lat 11, najstarszy – 18.Choreografię opracował Bartosz Figurski, reżyseruje Maciej Pawłowski.

Premiera  „Amazonek i Wikingów”  – 22 czerwca o godz. 19 na dużej scenie Teatru Roma.

Teatr
Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Żeromskiego w Kielcach
Teatr
Musicalowe rekolekcje, czyli Szatan w roli Chrystusa
Teatr
Głosowanie widzów i święto na „Hamlecie” Englerta. Laureaci łódzkiego festiwalu
Teatr
Jan Englert pokazał, jak wyrzucono go na śmietnik. Putin wchodzi do gry
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Teatr
Głośnym już przed premierą „Hamletem” Englert żegna się z dyrekcją Narodowego