USA: Projekt ustawy zakazuje posiadania komórki przed 21 urodzinami

Senator stanowy John Rodgers, członek Kongresu stanowego w stanie Vermont przedstawił projekt ustawy, na mocy której posiadanie telefonu komórkowego w stanie byłoby dozwolone od 21. roku życia - informuje ABC News.

Aktualizacja: 13.01.2020 12:06 Publikacja: 13.01.2020 10:34

USA: Projekt ustawy zakazuje posiadania komórki przed 21 urodzinami

Foto: stock.adobe.com

arb

John Rodgers, polityk Partii Demokratycznej wskazuje w uzasadnieniu do swojego projektu na zagrożenia wynikające z używania telefonów komórkowych. Wśród takich zagrożeń wymienia wypadki samochodowe, do jakich dochodzi z powodu używania telefonu komórkowego w czasie jazdy i cyberprzemoc, jakiej doświadczają dzieci i młodzież.

"Używanie telefonów komórkowych w czasie jazdy jest jednym z głównych powodów wypadków śmiertelnych z udziałem samochodów prowadzonych przez nastoletnie osoby" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

"Według Departamentu Transportu USA telefony komórkowe przyczyniają się co roku do 1,6 mln wypadków samochodowych w USA. W wypadkach tych rannych zostaje 500 tys. osób, a 6 tysięcy traci w nim życie" - głosi dalsza część uzasadnienia.

W uzasadnieniu ustawy czytamy też, że internet i media społecznościowe, z których dziś korzysta się głównie za pomocą smartfonów, są "wykorzystywane do radykalizacji (młodzieży) i rekrutowania terrorystów, faszystów i innych ekstremistów". Ponadto - jak czytamy - "telefonów komórkowych używają młodzi sprawcy strzelanin, którzy szukają informacji o wcześniejszych strzelaninach w USA".

Co ciekawe sam Rodgers nie wierzy, że ustawa wejdzie w życie - co więcej mówi, że sam prawdopodobnie głosowałby przeciw niej. Jak dodaje zgłosił ją, by "zwrócić uwagę" na problem.

Gdyby ustawa weszła w życie każdej osobie, która ma mniej niż 21 lat i która posiadałaby telefon komórkowy, groziłoby do roku więzienia i do 1000 dolarów grzywny.

Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Cła Donalda Trumpa. Wiadomo, czego spodziewają się Amerykanie