Protest w Seulu: 125 Koreanek przyjęło tabletkę poronną

W centrum Seulu 125 kobiet połknęło zabronione w Korei Południowej pigułki poronne Mifepristone. To akcja zorganizowana przez koreańskie organizacje feministyczne we współpracy z Women on Waves i Women on Web.

Publikacja: 26.08.2018 16:48

Protest w Seulu: 125 Koreanek przyjęło tabletkę poronną

Foto: Women on Waves

amk

W proteście przeciwko niemal całkowitemu zakazowi aborcji w Korei Południowej 125 kobiet przyjęło Mifepriston - pigułkę poronną.

Przyjęcie tego leku jest odpowiednikiem aborcji dokonywanej podczas zabiegu ginekologicznego.

125 pigułek połkniętych podczas godzinnego wydarzenia - bo według organizacji kobiecych tyle Koreanek na godzinę decyduje się na aborcję.

"Według Koreańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów szacuje się, że każdego dnia przeprowadzanych jest około 3000 aborcji chirurgicznych w naszym kraju. To trzy razy więcej niż szacuje nasz rząd. W ciągu jednej godziny, w której odbywa się nasz występ, 125 południowokoreańskich kobiet decyduje się na przerwanie ciąży" - brzmi fragment oświadczenia protestujących kobiet.

Czytaj także: W Korei Południowej będzie łatwiej o aborcję?

W Korei Południowej zgodnie z przepisami z 1973 roku aborcja jest niemal całkowicie zabroniona - dopuszcza się ją jedynie w przypadkach, gdy ciąża zagraża życiu matki, płód ma poważne wady rozwojowe lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Przyjmując Mifepriston Koreanki żądają złagodzenia przepisów aborcyjnych, w szczególności art. 269 prawa karnego, zgodnie z którym każdej kobiecie, która poddała się aborcji, grozi rok pozbawienia wolności albo grzywna. Wyższa kara grozi lekarzom - za wykonanie zabiegu grozi im do dwóch lat więzienia.

W Korei od kilku lat toczy się debata nad złagodzeniem przepisów, a w maju tego roku zakaz aborcji został zakwestionowany w Sądzie Najwyższym Korei Południowej, a w ubiegłym roku petycję o złagodzenie przepisów podpisało ponad 230 tys. Koreańczyków.

Dzisiejszego aktu przyjęcia środków poronnych Koreanki dokonały przed Bosingakiem - Pawilonem Dzwonów w centrum Seulu. Dzwony umieszczone w XIV-wiecznym pawilonie, nazywanym dzwonnicą,  przez wieki ogłaszały zamknięcie bram miejskich lub ostrzegały przed pożarem. Współcześnie dzwonią tylko raz - ogłaszając nadejście nowego roku.

 

Społeczeństwo
Philip Earl Steele: Nie głosują na Donalda Trumpa z powodu inflacji. Widzą w nim Mesjasza
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Księżyc umieszczony przez World Monuments Fund na liście obiektów zagrożonych
Społeczeństwo
Chiny straciły 1,39 mln mieszkańców w ciągu roku. Wkrótce zabraknie środków na emerytury
Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego