RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 20.02.2020 11:14 Publikacja: 19.02.2020 23:01
Foto: Fotorzepa, Monika Rogozińska
Uznawany przez wielu za najwybitniejszego himalaistę świata Denis Urubko ogłosił, że przestaje wspinać się w najwyższych górach. 47-letni Urubko od lat związany jest z Polską (ma polskie obywatelstwo), uczestniczył w wielu wyprawach z udziałem polskich wspinaczy. Słynna stała się akcja, w której wraz z Adamem Bieleckim wyruszył, by ratować Francuzkę Elizabeth Revol na Nanga Parbat.
Poniższy wywiad Moniki Rogozińskiej z Denisem Urubką ukazał się w tygodniku „Uważam Rze” w kwietniu 2012.
Monika Rogozińska: Jak odkryłeś alpinizm, mieszkając na wyspie na Pacyfiku gdzie schroniono cię przed astmą?
Słowa używane przez młodzież, a niezrozumiałe przez starszych to ich forma buntu. W ten sposób śmieją się z nas – mówi Bartek Chaciński, juror w plebiscycie „Młodzieżowe słowo roku”, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”.
Instytut Polonika sfinansował prace zabezpieczające w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy, które mieści się we Lwowie w dawnym klasztorze bernardynów. Znajdują się w nim dokumenty dotyczące historii Polski.
Najnowsze prognozy IMGW potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi dotyczące pogody w okresie świąt Bożego Narodzenia. Według aktualnych prognoz okres świąteczny przyniesie zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. Pojawi się także deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie zrobi się ślisko.
Po interwencji dziennikarza „Rzeczpospolitej” wstrzymana została rozbiórka budynku przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Interwencję podjął wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków. Pomimo tego w poniedziałek kamienica została zburzona.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, dr Michał Siedziako może zostać przywrócony do pracy. Ale dyrektor w Szczecinie, który go wcześniej zwolnił, zaproponował mu inne stanowisko. Badacz uważa, że nie mógłby na nim pracować naukowo. Siedziaki broni m.in. Bogdan Borusewicz. Historyk idzie do sądu pracy.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 26 na 27 grudnia w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Narodowy przewoźnik Azerbejdżanu odwołał bezterminowo loty do siedmiu miast w Rosji. Decyzję podjęto po uwzględnieniu „wyników wstępnego śledztwa” w sprawie katastrofy samolotu Embraer 190. Zginęło w niej 38 osób. Loty do Rosji odwołały też linie izraelskie i kazachskie.
„Przysięgły nr 2” to 40. film w reżyserskiej karierze Clinta Eastwooda. Przez dekady, konsekwentnie unikając wyraźnych podziałów na czarne i białe, analizował to, co usytuowane w szarych strefach. Robi to także teraz w bardzo dobrym obrazie, którego bohaterowi daleko do jednowymiarowości.
Pomysł na „Here. Poza czasem” jest świetny, ale nie wypalił. Na ekranie straszą nuda i banał.
„Luksusowe marki” żyją z coraz gorszej jakości i coraz droższych perfum, wyrobów kaletniczych, dodatków, zegarków. Kokietują influencerów, gwiazdy rozrywki, rapu i szmirowate celebrytki.
Stereotyp, że nowe technologie nie są dla pań, odchodzi do lamusa, ale kobiety na wysokich stanowiskach w tej branży to nadal rzadkość. W tym roku to grono opuściły dwie biznesowe ikony: Susan Wojcicki i Sheryl Sandberg. Ile następczyń znajdą?
Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji a obecnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej pisze, że jego kraj musi ukarać Europę „wszystkimi dostępnymi środkami”.
Donald Tusk: „Zauważyłem pewną regułę, nie tylko na wschodzie Europy, że priorytetem nowej władzy jest jak najprędzej wsadzić poprzedników do więzienia. Nie jestem pewien, co jest prawdziwym powodem – potrzeba zemsty czy sprawiedliwości?”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas