Izba Skarbowa z Bydgoszczy w niedawnej interpretacji wyjaśnia, powołując się na kodeks cywilny, że odwołanie darowizny wiąże się z ponownym przeniesieniem na darczyńcę własności darowanej rzeczy. Skoro jest to ponowne nabycie, kosztu pierwotnego, tj. zakupu później darowanej rzeczy, nie można rozliczyć podatkowo.
Sprawa dotyczy podatku od sprzedaży mieszkania kupionego w 2007 r. za 40 tys. zł. W 2008 r. właścicielka w drodze darowizny przekazała mieszkanie synowi. Syn okazał się niewdzięcznikiem i w 2015 r. matka odwołała darowiznę. Syn złożył oświadczenie woli o przeniesieniu własności na matkę, która sprzedała mieszkanie za 145 tys. zł.
Następnie kupiła inne mieszkanie i poniosła wydatki na remont, ale i to musiała sprzedać ze względu na chorobę męża. Nie mogła więc skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej przysługującej po wydaniu środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania wydatków poniesionych w 2007 r. na jego zakup.
Izba skarbowa przytoczyła przepisy kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.