Prezydent we wtorek miał ostatni dzień na podjęcie decyzji w sprawie dalszego orzekania 12 sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Czytaj także:
Aktualizacja: 12.09.2018 07:11 Publikacja: 11.09.2018 19:05
Prezydent Andrzej Duda
Foto: materiały prasowe
Prezydent we wtorek miał ostatni dzień na podjęcie decyzji w sprawie dalszego orzekania 12 sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Czytaj także:
Pięciu sędziów SN dostało zgodę Dudy
Duda daje zgody sędziom SN i NSA - co z pozostałymi?
Dariusz Zawistowski był gościem wtorkowego programu #RZECZoPRAWIE
Zgodził się na pięciu, którzy dostali pozytywne opinie Krajowej Rady Sądownictwa. Co do pozostałej siódemki nie ma formalnych decyzji, ale prezydencki minister Paweł Mucha powiedział „Rzeczpospolitej", że zgodnie z prawem przejdą w stan spoczynku o północy z wtorku na środę. Są wśród nich dwaj prezesi: Izby Karnej Stanisław Zabłocki oraz Izby Pracy Józef Iwulski, wykonujący pod nieobecność I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf jej obowiązki.
Kancelaria Prezydenta wskazuje, że zgodnie z ustawą, obowiązki I prezesa winien przejąć najstarszy stażem czynny prezes w SN. Jest nim Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej. We wtorek w programie #RZECZoPRAWIE powiedział, że nie jest zadowolony ze zmian i uważa prof. Gersdorf za I prezesa SN, ale zgodzi się na to, gdyż tak stanowi ustawa.
Dodajmy, że sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN, powiedział we wtorek, że prezes Iwulski, gdy dostanie decyzję prezydenta, będzie ją respektował. Nawiązując do pytań SN wysłanych do Trybunału w Luksemburgu, zaapelował o nieusuwanie sędziów z urzędu.
Prezydent nie ma zaś wątpliwości, że prof. Małgorzata Gersdorf, która powołując się na zapis konstytucyjny o sześcioletniej kadencji uważa się nadal za I prezes SN, nie jest już prezesem Sądu. Wątpliwości nie miał też w przypadku sędziów, którym nie przedłużył orzekania.
Co z brakującymi prezesami izb: Karnej, Pracy i Kontroli Nadzwyczajnej? Prezydent może na czas przejściowy wyznaczyć na każdy wakat dowolnego sędziego. Może skorzysta z tego rozwiązania, kiedy do SN wejdą nowi sędziowie. KRS wybrała już 39 kandydatów.
Również we wtorek prezydent przedłużył prawo orzekania 21 sędziom sądów administracyjnych, w tym Markowi Zirk-Sadowskiemu, prezesowi NSA.
Nie zakończy to pewnie sporu o reformy Sądu Najwyższego, o czym świadczą kolejne pytania prejudycjalne do Luksemburga, w tym ostatnie SN, czy nowa Izba Dyscyplinarna została ukształtowana zgodnie ze standardami unijnymi.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Prezydent we wtorek miał ostatni dzień na podjęcie decyzji w sprawie dalszego orzekania 12 sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Czytaj także:
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - poinformowała w środę na X prok. Ewa Wrzosek. We wtorek w TVP Info stwierdziła, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Cyfryzacja w sądach musi gwarantować obu stronom takie same prawa procesowe jak w postępowaniach tradycyjnych. Chęć usprawnienia sądownictwa nie może doprowadzić do tego, że wymogi formalne ograniczą dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas