W minionym tygodniu TSUE najpierw w środę wydał zabezpieczenie, w którym wprost zabronił Izbie Dyscyplinarnej zajmowania się sprawami immunitetowymi sędziów i unieważnił wszystkie jej wcześniejsze uchwały.
Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował jednak, że stosowanie nakładanych przez TSUE środków tymczasowych w sprawach dotyczących sądownictwa jest niezgodne z polską konstytucją.
Dzień później, w orzeczeniu unijny Trybunał stwierdził, że utworzona za rządów PiS Izba nie jest niezależnym sądem.
W piątek swoje stanowisko w tej spornej kwestii zabrała I prezes Sądu Najwyższego. - Wyłączne kompetencje do określania instytucjonalnych ram funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości posiada polski Ustawodawca i wobec kontrowersji i emocji, które zagadnienie to wywołuje - czas najwyższy, by z tych kompetencji skorzystał - oświadczyła I Prezes SN Małgorzata Manowska i uchyliła zarządzenie z maja 2020 r. ws. dyscyplinarek sędziowskich.
Prof. Michał Romanowski, adwokat złożył właśnie do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Śródmieście Płn zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Małgorzatę Manowską, I prezes SN. Chodzi o uchylenie przez nią zarządzenia nr 55/2020 z 5 maja 2020 r. o wykonaniu postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie C-791/19.