Iwulski przejął obowiązki Gersdorf

Dotychczasowy Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski przejął obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Jego osobę wskazali zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i dotychczasowa I prezes SN, Małgorzata Gersdorf. Tyle, że wszystko wskazuje na to, iż Andrzej Duda widzi w Józefie Iwulskim tymczasowego następcę Małgorzaty Gersdorf (do czasu wyboru nowego prezesa SN), a ona sama - jedynie zastępcę na czas swojej nieobecności z powodu urlopu. Pojawiły się także komentarze, że nazwisko Iwulskiego to efekt nieformalnego układu między Małgorzatą Gersdorf a obozem władzy.

Aktualizacja: 04.07.2018 06:24 Publikacja: 03.07.2018 16:03

Iwulski przejął obowiązki Gersdorf

Foto: Fotolia

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf, Prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józefa Iwulskiego i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Marka Zirk-Sadowskiego. Jak zapowiadano, rozmowa miała dotyczyć przyszłości w zarządzaniu SN i NSA w związku ze zmianami wynikającymi z przepisów ustawy o SN.

Czytaj także Iwulski: nie jestem zastępcą, ani następcą Gersdorf

Czytaj także: Tomasz Pietryga: Sąd Najwyższy poddany bez walki

 

Po spotkaniu prezydencki minister Paweł Mucha poinformował, iż "wolą prezydenta było to, aby najstarszy stażem sędzia pan prezes Józef Iwulski od jutra wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN". Jak podkreślił, również prezes Gersdorf wyznaczyła sędziego Iwulskiego do zastępowania I prezesa SN.

Czytaj także: Gersdorf trochę jak Petru

 

-  Przed spotkaniem z prezydentem o godz. 15:30 pani prezes wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Józefa Iwulskiego na czas jej nieobecności, o czym pani prezes poinformowała prezydenta - powiedział rzecznik SN Michał Laskowski.

I wyjaśnił:

- To jest zarządzenie o zastępowaniu, czyli wtedy, kiedy nie ma tego, który jest zastępowany, wyznaczony jest ten, który ma zastępować. A jeśli jest ten, który zastępowany ma być, to oczywiście on pełni swoje obowiązki. Tak rozumiem ideę zastępstwa - dodał.

Laskowski poinformował, iż Małgorzata Gersdorf zamierza w środę przyjść do pracy. Jak dodał nie wie, jakie będą "dalsze losy decyzji pani prezes" i czy np. zdecyduje ona przejściu na urlop.

Paweł Mucha powiedział, że "sędziowie Sądu Najwyższego, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym". Jak zaznaczył, taką osobą jest też pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która przechodzi z mocy prawa w stan spoczynku.

- Decyzja prof. Gersdorf, która miała sama wyznaczyć prezesa Iwulskiego do jej zastępowania od jutra jest trudna do zrozumienia. Będzie mocnym ciosem w ludzi ją wspierających w ostatnim czasie. Nie wiem, czy to zrozumieją - komentuje na Twitterze publicysta "Rzeczpospolitej", Wojciech Tumidalski.

- Prezes Gersdorf nie abdykowała. Na podstawie art. 14.2 ustawy o SN wskazała sędziego, który ma ją zastępować podczas ewentualnej nieobecności. Nie zaczęła więc niekonstytucyjnych negocjacji z PAD [prezydentem Andrzejem Dudą - red.], tylko przygotowuje się na to, że ktoś uniemożliwi jej pełnienie funkcji. Nic się nie zmienia i nadal trzeba iść bronić sądów. Minister Mucha zinterpretował decyzję Prezes Gersdorf jak chciał - skomentował z kolei sprawę prof. Marcin Matczak.

Onet: to może być efekt poufnej umowy

Według informacji portalu Onet, nazwisko Iwulskiego zostało nieformalnie uzgodnione między Gersdorf a ludźmi prezydenta.

- To nie był przypadek. Chodziło o to, żeby nie było dwóch prezesów, bo wtedy byłby chaos. W ten sposób prezes jest jeden, a Gersdorf i Duda wyszli z twarzą, bo każde zastosowało swoje przepisy do jego zatwierdzenia — powiedział Onetowi jego stały, sprawdzony informator w obozie władzy.

Jak wyjaśnia portal, Małgorzata Gersdorf zastosowała standardową procedurę wskazania swego zastępcy na czas nieobecności. Natomiast Andrzej Duda uznał, że dotychczasowa I Prezes SN jest już emerytką i potrzebny jest przejściowy szef SN do czasu wyboru nowego prezesa.

- W ten sposób Duda wybrnął  z kłopotu jaki miał ze znalezieniem kandydata na tymczasowego prezesa — sędziowie SN odmawiali mu, uznając, że prezesem jest Gersdorf. Iwulski nie mógł odmówić, wszak podjął się tego zadania w uzgodnieniu z Gersdorf - twierdzi Onet.

Józef Iwulski

Józef Iwulski urodził się 14 marca 1952 r. we Wrocławiu.

Studia prawnicze odbywał w latach 1972–1976 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w latach 1978–1986 był asesorem, a następnie sędzią w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza i dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzekał w sprawach rodzinnych, karnych i cywilnych oraz pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału cywilnego.

W okresie od 1986 do 1990 r. był sędzią Sądu Wojewódzkiego w Krakowie, od marca 1990 r. wiceprezesem tego Sądu. Był wizytatorem do spraw pracy oraz orzekał w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Od 1 lipca 1990 r. jest sędzią Sądu Najwyższego i orzeka w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Od 2014 r. pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału III tej Izby.

Z dniem 18 sierpnia 2016 r. został powołany na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego, kierującego pracami Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

W latach 1980–1981 był wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie. Brał czynny udział w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności”.

W okresie dwóch kadencji w latach 1994–2002 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, od 1998 r. jej wiceprzewodniczącym.

Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych i prawie cywilnym procesowym. W tych dziedzinach jest współautorem kilku komentarzy, m.in. komentarza do Kodeksu pracy, Kodeksu postępowania cywilnego i Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz autorem kilkudziesięciu opracowań, artykułów i glos.

W 2002 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: sn.pl

Przypomnijmy, iż we wtorek 3 lipca wchodzą w życie przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym na mocy których sędziowie SN, którzy ukończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, mają przejść w stan spoczynku. Przepisy mają też również zastosowanie do Pierwszego Prezesa SN (zgodnie z Konstytucją jej kadencja kończy się w 2020 roku). Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować Prezydentowi RP chęć dalszego zajmowania stanowiska. Obecna prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf, nie skorzystała z tej możliwości.

Czytaj także: Poseł PiS: Gersdorf wybrała drogę konfrontacyjną

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, iż nie będzie żadnej decyzji w sprawie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Z wypowiedzi publicznych prezydenckich ministrów wynikało, że postanowieniem prezydenta prezes SN Małgorzata Gersdorf zostanie przeniesiona w stan spoczynku. - Nie ma żadnej decyzji ws. prezes Gersdorf i nie będzie, dlatego że ustawa przesądza tę sprawę jednoznacznie. Tam jest wprost podany termin, kiedy Pani Prezes przechodzi w stan spoczynku, to wszystko - oświadczył prezydent.

Czytaj także: Tomasz Pietryga: Prezydent nie odwoła Gersdorf

W poniedziałek Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym. KE uważa, że przepisy obniżające wiek emerytalny sędziów SN naruszają zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów, a tym samym Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Finałem wszczętej procedury może być skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli ten podzieliłby stanowisko Komisji, Polska musiałaby sporne przepisy zmienić.

 

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego