Przypomnijmy, iż 8 marca Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN postanowiła odrzucić jako niedopuszczalne odwołanie sędziego Waldemara Żurka od decyzji ws. przeniesienia sędziego o innego wydziału w Sądzie Okręgowym w Krakowie.
W drugim postanowieniu z tego dnia SN odroczył posiedzenie ws. wyłączenia sędziów Izby Kontroli SN od rozpoznania tego odwołania. Dzisiaj SN przedstawił pytanie prawne w tej sprawie poszerzonemu składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, wniosek o wyłączenie sędziów miał być rozpoznany w Izbie Cywilnej pierwotnie w dniu 8 marca br., ale przed jego rozpoznaniem Sąd Najwyższy w jednoosobowym składzie, w którym orzekał sędzia, który nie był objęty wnioskiem o wyłączenie, gdyż do pełnienia urzędu sędziego SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych został powołany po złożeniu tego wniosku, odrzucił odwołanie sędziego Waldemara Żurka. W związku z tym SN zdecydował się odroczyć rozpoznanie wniosku o wyłączenie do dnia dzisiejszego.
7-osobowy skład SN ma odpowiedzieć na dwa pytania:
"1. Czy postanowienie o odrzuceniu wniesionego do Sądu Najwyższego odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, wydane w jednoosobowym składzie, w którym zasiadała osoba powołana do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego mimo uprzedniego zaskarżenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwały Krajowej Rady Sądownictwa obejmującej wniosek o powołanie tej osoby do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego i niezakończenia postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym do chwili doręczenia aktu powołania, istnieje w znaczeniu prawnoprocesowym i kończy postępowanie wszczęte wniesieniem tego odwołania?