54-letni mężczyzna z dyplomem uczeni technicznej, najczęściej Politechniki Warszawskiej albo Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uzupełnionym studiami albo kursami menedżerskimi – tak można by opisać typowego prezesa dużej firmy w Polsce na podstawie naszej analizy wykształcenia szefów największych przedsiębiorstw z tegorocznej Listy 2000. Na podstawie tej analizy, która objęła ponad 570 prezesów, opracowaliśmy dziewiątą już edycję naszego rankingu kuźni prezesów, czyli szkół wyższych mogących się pochwalić największą grupą absolwentów wśród szefów czołowych firm.
Najlepsze uczelnie
O ile skład podium rankingu pozostaje bez zmian, o tyle w tym roku nastąpiła zmiana lidera. Po raz pierwszy samodzielnie tytuł największej kuźni prezesów zdobyła uczelnia ekonomiczna – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która w poprzedniej edycji zestawienia w 2016 r. dzieliła najwyższe miejsce z Politechniką Warszawską. Wśród jej absolwentów są m.in.: Michał Krupiński, prezes Banku Pekao, Czesław Warsewicz, szef PKP Cargo, Roman Pałac, prezes PZU Życie, czy nowy szef TVN Piotr Korycki.
– W latach 90. podjęliśmy w SGH kilka dobrych decyzji, których owoce zbieramy dziś; dwa główne założenia to przekazać bardzo solidną dawkę uniwersalnej wiedzy ekonomicznej słuchaczom wszystkich kierunków, stąd funkcjonowanie wspólnego pierwszego roku, a następnie dać możliwość indywidualnego toku na resztę studiów dla wszystkich – podkreśla prof. Marek Rocki, rektor SGH, która w tym roku po raz trzeci wygrała też ranking „Rzeczpospolitej" jako najlepsza uczelnia ekonomiczna w Polsce. Rektor zaznacza, że istotnym elementem kształcenia w SGH jest też kultura przedsiębiorczości. – W SGH nie tylko badamy gospodarkę, ale też stwarzamy warunki do współpracy z biznesem, o czym najlepiej świadczy funkcjonujący od lat 90. Klub Partnerów SGH – dodaje prof. Rocki.
Kolejne miejsca na podium zajęły Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Łącznie dyplom jednej z tych trzech uczelni ma prawie co piąty z prezesów największych firm w Polsce. Prof. Krzysztof Lewenstein, prorektor ds. studiów Politechniki Warszawskiej (jej dyplom ma np. Henryk Baranowski, prezes PGE, i Jacek Siwiński, szef Velux Polska), podkreśla, że tegoroczne wyniki monitoringu karier zawodowych absolwentów Politechniki Warszawskiej pokazują, iż doceniają oni poziom kształcenia i rozwoju, jaki zapewnia uczelnia.