Projekt ma stanowić legislacyjną odpowiedź na wyrok TSUE z 15 lipca (C-791/19) i orzeczenie ETPC z 22 lipca 2021 r. w zakresie, w jakim odnoszą się do zastrzeżeń do Izby Dyscyplinarnej SN.
Jak napisano w uzasadnieniu, wyroki te nie pozostawiają złudzeń, że dalsze funkcjonowanie ID będzie zakwalifikowane jako poważne uchybienie zobowiązaniom RP zaciągniętym w traktacie o UE i europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka.
Czytaj też: Pierwsza prezes SN zamyka dyscyplinarki w sejfie - Małgorzata Manowska zarządziła wykonanie orzeczenia TSUE
Projekt przewiduje powierzenie spraw dyscyplinarnych (oraz immunitetowych) sędziów (nie tylko SN) oraz innych profesji prawniczych, jak prokuratorzy i adwokaci, Izbie Karnej SN, a sprawy pracownicze i związane z przeniesieniem sędziego SN w stan spoczynku – Izbie Pracy SN.
Zniesieniu Izby Dyscyplinarnej ma towarzyszyć wygaszenie stosunków służbowych jej członków (sędziów), choć nie wykluczono, że będą mieli możliwość ubiegania się o wolne stanowiska sędziowskie, w tym w SN, jeżeli w nowym postępowaniu nominacyjnym zostaną zachowane niezbędne standardy. Natomiast orzeczenia wydane przez sądy, w składzie których uczestniczył sędzia Izby Dyscyplinarnej, będą uznane za nieważne.