RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.07.2016 22:13 Publikacja: 02.07.2016 07:00
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Od niespełna trzech miesięcy w Prokuraturze Krajowej działa Wydział Spraw Wewnętrznych. Czym się zajmuje? Z założenia miały do niego trafiać sprawy specjalne. Chodziło o najpoważniejsze sprawy z udziałem sędziów i prokuratorów. Od korupcji aż po przekroczenie uprawnień. Mija kilka tygodni, a jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", w wydziale jest już sześć postępowań. Pięć dotyczy prokuratorów, jedno sędziego.
To dużo i niedużo. Biorąc pod uwagę, że do wydziału trafiają tylko sprawy nowe, to sporo. Wszystkie stare sprawy, nawet te najcięższego kalibru, zostały w prokuraturach, które je prowadziły. Wszystko po to, by ich nie przedłużać, a prokurator mógł się wykazać sprawnym wysłaniem aktu oskarżenia do sądu.
Bodnar w sprawie księdza Olszewskiego: „RPO dopatrzył się iluś tam naruszeń dotyczących warunków i traktowania, ale uznał np., że jeżeli chodzi o kontakty z obrońcą, to było wszystko w porządku”. A poza tym to nieprawda, że nad łóżkami dach przeciekał, szczególnie, że prawie wcale nie padało.
Rząd zebrał się 24 grudnia na posiedzeniu podkopując tym samym własną narrację o potrzebie wprowadzenia wolnego w Wigilię w celu lepszego godzenia życia prywatnego z zawodowym w tym szczególnym czasie.
Perturbacje związane z wyborem nowego prezydenta mogą spowodować, że cały proces decyzyjny państwa, nominacyjny, legislacyjny, kontroli nad armią i sprawami międzynarodowymi, się zatnie. Nie warto zbliżać się do tak apokaliptycznego scenariusza.
Jeżeli członek PKW Ryszard Kalisz nadal będzie kontynuował medialne wystąpienia w stylu „a z wyborami prezydenckimi to różnie może być”, może skutecznie obniżyć ich wiarygodność i przyczynić się do spadku frekwencji wyborczej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Cała koncepcja doprowadzenia do tego, by SN w niekonstytucyjnym składzie orzekał o ważności wyborów, jest po prostu niepotrzebna.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Prokuratura to jest taka cudowna zabawka, którą chce mieć każda formacja polityczna obejmująca rządy. Dla sprawnego i dobrego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości urzędy MS i PG powinny być rozdzielone. Jestem jednak realistką i wiem, że niezależności nie da się zadekretować żadnym przepisem - mówi Katarzyna Szeska, prokuratorka zdegradowana za czasów Zbigniewa Ziobry.
Nie pierwszy raz w dziejach mamy do czynienia z nasilającą się falą nieracjonalności. Aby dać jej odpór, trzeba zrozumieć, skąd się bierze.
Złoty w poniedziałek po południu tracił na wartości. Globalnie znów błyszczał dolar.
Dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz naukowcy będą mogli domagać się dostępu do akt umorzonych postępowań przygotowawczych w ramach dostępu do informacji publicznej.
Przedświąteczny poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku walutowym. Czy to się zmieni w ciągu dnia?
Przepisy uzależniające dostęp do akt tylko od stanowiska prokuratora mogą zostać usunięte.
W kontekście bożonarodzeniowej nocy padają w Ewangelii znamienne słowa o ludziach dobrej woli, bez których nie może zapanować na Ziemi pokój. Warto nad tym fragmentem na chwilę się zatrzymać nie tylko za sprawą nadchodzących świąt.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas