RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 24.06.2019 20:21 Publikacja: 24.06.2019 17:51
Foto: Fotolia.com
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że umożliwienie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku urzędującym sędziom Sądu Najwyższego nie jest usprawiedliwione prawnie uzasadnionym celem i narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która nierozerwalnie wiąże się z ich niezawisłością.
Co nas obchodzą emerytury sędziowskie i różnica w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn? Czemu wyrok TSUE jest tak ważny, skoro odnosi się jedynie do wskazanych w sentencji orzeczenia przepisów? Jakie wynikają z niego bezpośrednie i pośrednie konsekwencje dla Polski? Dla zwykłego obywatela? Te i inne pytania muszą się pojawić i wybrzmieć w debacie publicznej. Dotyczą bowiem kwestii fundamentalnych, choć dość odległych od codziennego spojrzenia ludzi niezajmujących się prawem zawodowo.
Od miesięcy trwa dyskusja o przywracaniu praworządności. Przywracać praworządność chce Koalicja Obywatelska, a o łamanie praworządności Prawo i Sprawiedliwość oskarża obecną władzę.
Pod uchwałą z 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej mogłaby się śmiało podpisać wyrocznia delficka.
Państwo, które zostało zawłaszczone przez jedną lub drugą opcję, nie może funkcjonować prawidłowo. Kwestionowanie legalności poszczególnych jego organów powinno jednak mieć swoje granice. Dlatego warto słuchać RPO.
Plan Donalda Tuska dotyczący przywracania praworządności może być kolejnym niepraworządnościowym rozdziałem w historii III RP. Testem, ale i punktem zwrotnym mają szansę stać się wybory prezydenckie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Nietrudno było przewidzieć, że uchwała PKW w przyjętym kształcie pogłębi chaos prawny i utrudni rozwiązanie sporu co do legitymacji orzeczniczej tzw. neosędziów - pisze prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Od miesięcy trwa dyskusja o przywracaniu praworządności. Przywracać praworządność chce Koalicja Obywatelska, a o łamanie praworządności Prawo i Sprawiedliwość oskarża obecną władzę.
Pod uchwałą z 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej mogłaby się śmiało podpisać wyrocznia delficka.
W obecnym kształcie instytucja skargi nadzwyczajnej jest nie do utrzymania. Jednak zdaniem RPO istnieje potrzeba utrzymania instytucji, która pozwoliłaby na wyeliminowanie rażąco niezgodnych z prawem i niesprawiedliwych orzeczeń.
„Jak po roku sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska zmienił się Pani/Pana zdaniem stan praworządności w Polsce?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Po spotkaniu z asystentami sędziów, a także wcześniejszym z referendarzami sądowymi, Ministerstwo Sprawiedliwości przeanalizuje przedłużenie do 4 lat terminu do udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Jeżeli sędziowie należący do określonych stowarzyszeń przygotowują projekty ustaw, to robią krok w kierunku władzy politycznej. Bo jeżeli angażują się w napisanie projektu ustawy, to naturalną konsekwencją jest później poszukiwanie zwolenników dla proponowanych regulacji. I szuka się ich w Sejmie i Senacie. To nie jest właściwe działanie dla sędziego - mówi Barbara Piwnik, sędzia w stanie spoczynku.
Możliwość stwierdzenia ważności wyborów może być zagrożona - alarmuje prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas