Ranking Kancelarii Prawniczych 2020: Mocni w restrukturyzacjach, odszkodowaniach i windykacji

Razem prowadziły ponad 2,2 miliona postępowań w 2019 r. – nieco mniej niż rok wcześniej. Dziewięć kancelarii, które zgłosiły się do kategorii nowe prawo, obsługuje też imponującą liczbę klientów – prawie 15 tysięcy.

Aktualizacja: 28.07.2020 19:12 Publikacja: 28.07.2020 09:06

Ranking Kancelarii Prawniczych 2020: Mocni w restrukturyzacjach, odszkodowaniach i windykacji

Foto: Adobe Stock

Kancelarie, które zaprosiliśmy do udziału w rankingu, po raz drugi mogły wybrać, czy chcą rywalizować z innymi liczbą prawników czy też wolą wziąć udział w klasyfikacjach, w których nie ma wymogu zatrudniania prawników z uprawnieniami.

Tegoroczną nowością jest podział na podkategorie: restrukturyzacja, odszkodowania, windykacja, który uwzględnia specyfikę poszczególnych specjalizacji w kategorii nowe prawo.

Bez konkurencji w rankingu

Rynek kancelarii odszkodowawczych reprezentuje w tym roku tylko jeden podmiot – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy z Wrocławia. To jedna z największych kancelarii odszkodowawczych w Polsce. W 2019 r. obsługiwała prawie 11,5 tys. osób fizycznych z całej Polski, które walczą o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny lub w pracy.

– Rok 2019 był bardzo dobry dla kancelarii. Nasza działalność trochę się zmieniła, nie przyjmujemy już każdej sprawy, z którą zgłoszą się klienci. Skupiliśmy się na dużych, skomplikowanych, uznanych za przedawnione, o precedensowym charakterze. Stać nas na to, by pozostałe sprawy zostawić konkurencji – mówi adwokat Aniela Łebek.

A wbrew skromnej reprezentacji tego sektora w rankingu, konkurencja jest duża. – I między innymi ona jest powodem stopniowego obniżania przez nas stawek w ciągu 15 lat działalności – dodaje mec. Łebek.

Kancelarii odszkodowawczych nie ominął kryzys związany z zamrożeniem rozpraw w sądach. – Odmrożenie jeszcze niewiele pomogło, bo teraz sądy kierują do rozpoznania sprawy uznane za priorytetowe. Nie ukrywam, że i w naszej kancelarii przełożyło się to na wyniki z ostatnich kilku miesięcy. Ograniczenia w działaniu sądów musiały skutkować mniejszymi przychodami, jednak jest to stan przejściowy. Do zmniejszonych wpływów dostosowaliśmy politykę kosztową. Spodziewamy się ustabilizowania sytuacji, być może już jesienią – przewiduje Aniela Łebek.

Jak podkreśla, pandemia wymusiła na kancelarii model pracy zdalnej, który doskonale się sprawdza. – Zastanawiamy się, czy go nie utrzymać, ale na pewno nie w pełnym zakresie – mówi mec. Łebek.

Na 2019 rok nie narzekają również kancelarie specjalizujące się w postępowaniach restrukturyzacyjnych. A nawet liczą na wzrost zainteresowania swoją ofertą.

Czas na szybkie restrukturyzacje

– Niemal podwoiliśmy liczbę klientów w ubiegłym roku – mówi mec. Bartosz Sokół z kancelarii restrukturyzacyjnej Kubiczek Michalak Sokół. – Jeśli chodzi o wnioski upadłościowe, to teraz jest lekki zastój, bo na okres stanu epidemicznego zawieszono obowiązek składania do sądu wniosku o upadłość, jeśli kłopoty firmy mają związek z pandemią. Członkowie zarządów nie muszą więc jeszcze pilnować ustawowego terminu zgłoszenia niewypłacalności. Spodziewamy się jednak zalewu takich wniosków w najbliższych miesiącach, gdy przedsiębiorcy wykorzystają już pomoc, jaką daje im tarcza anykryzysowa. Wnioski o upadłość zaczną spływać w sierpniu, apogeum spodziewamy się na jesieni – przewiduje mec. Sokół.

Przed złożeniem wniosku o upadłość warto jednak pomyśleć nad rozwiązaniem restrukturyzacyjnym. Tym bardziej że – jak podkreśla Bartosz Sokół – tarcza 4.0 daje możliwość restrukturyzacji w modelu uproszczonym, czyli szybszej i tańszej. Co więcej, mogą z niego skorzystać nie tylko przedsiębiorcy dotknięci kryzysem na skutek pandemii, lecz wszyscy, którzy są zagrożeni niewypłacalnością.

Czas to pieniądz, zwłaszcza w działalności windykacyjnej. Kancelaria Prawna Raven P. Krupa zajmuje pierwsze miejsce w tej dziedzinie w naszym rankingu.

Windykacje na masową skalę

– Ze względu na skalę naszych działań w 2019 roku mocno skupiliśmy się m.in. na rozwoju nowych technologii, usprawniając tym samym procesy funkcjonujące w kancelarii. Dzięki temu po wybuchu pandemii płynnie przeszliśmy na pracę zdalną, która umożliwiła nam utrzymanie ciągłości działania naszej kancelarii i świadczonych usług – mówi Piotr Krupa, komplementariusz Kancelarii Prawnej RAVEN P. Krupa Spółka Komandytowa.

Jak przyznaje, ograniczenie pracy sądów po wybuchu Covid-19, spowolniło postępowania sądowe, ale nie miało to negatywnego wpływu na ostateczne wyniki ani organizację pracy kancelarii, która ma wieloletnie doświadczenie w obsłudze wierzytelności i jest przygotowana na takie kryzysy.

– Teraz monitorujemy sytuację związaną z pandemią i obserwujemy jej wpływ na działalność branż, które obsługujemy. Sektor bankowy powoli zaczyna otwierać się na sprzedaż portfeli wierzytelności. Jednak większej aktywności spodziewamy się najwcześniej w IV kwartale tego roku – wskazuje Piotr Krupa.

Pełne wyniki rankingu publikujemy w specjalnym dodatku do wydania „Rzeczpospolitej" i na rp.pl oraz na stronie, która prezentuje wyniki rankingu w ujęciu historycznym: rk.rp.pl .

Polecamy:

Rynek usług prawniczych 2019/2020 - raport przygotowany z okazji 18. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych (POBIERZ PDF)

Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska