Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej" 2020 - wyniki

Zapraszamy do obejrzenia internetowej gali z uroczystego ogłoszenia wyników i przyznania wyróżnień w Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej". W tym roku 18. edycja Rankingu jest inna niż dotychczas. Epidemia nie pozwoliła na tradycyjną galę. Nie możemy się spotkać, aby wspólnie celebrować to ważne dla świata prawniczego wydarzenie. Uroczyste ogłoszenie wyników i przyznanie wyróżnień kancelariom przeniosło się do sieci. Zobacz film z gali.

Aktualizacja: 27.07.2020 09:45 Publikacja: 27.07.2020 08:53

Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej" 2020 - wyniki

Foto: rp.pl

Ścisła czołówka największych polskich firm prawniczych przez rok niemal nie zmieniła swoich pozycji. Liderem pozostaje Dentons, który zatrudnia ponad 200 magistrów prawa. Miejsce na podium zachowały także Domański Zakrzewski Palinka i CMS. Tylko te trzy zespoły mogą pochwalić się aż setkę adwokatów i radców.

Mimo pandemii koronawirusa, kancelarie prawnicze nie zawiodły i jak co roku przystąpiły do rywalizacji w rankingu „Rzeczpospolitej”. W dwóch podstawowych kategoriach: wielkościowej i Nowe Prawo wzięło udział ponad 320 zespołów prawniczych zatrudniających blisko 8000 prawników, w tym ponad 5 tys. z uprawnieniami procesowymi.

Wielcy znów trochę więksi

Przypomnijmy, że w kategorii wielkościowej kancelarie rywalizują liczbą adwokatów i radców oraz liczbą prawników ogółem. Wyniki rankingu wskazują, że zapotrzebowanie na usługi prawników nie gaśnie – kancelarie, które i tak były gigantyczne rok czy dwa lata temu, nadal powiększają swoje zespoły tj. zatrudniają nowych adwokatów, radców, aplikantów, profesorów, doktorów i magistrów prawa.

Po raz dziewiąty w obu klasyfikacjach wielkościowych przoduje kancelaria Dentons (221 prawników, w tym 136 z uprawnieniami). Drugi na podium jest zespół Domański Zakrzewski Palinka (177 prawników, 111 adwokatów i radców), a trzeci - CMS (175 prawników, 102 adwokatów i radców). Podobnie jak w ubiegłym roku czwartą pod względem wielkości kancelarią jest Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (159 prawników, 98 adwokatów i radców).

Czytaj też:  Wielka trójka trzyma się mocno - Dentons, DZP i CMS znów na podium

Zobacz też:

Cały ranking według adwokatów/radców

Cały ranking według prawników

Regiony patrzą śmiało na Warszawę

W rankingu osobno przedstawiamy sytuację na rynku prawniczym w 11 regionach Polski. Tam również nie brakuje dużych zespołów i świetnych prawników, którzy są w stanie konkurować o klientów ze stołecznymi gigantami. Policzyliśmy, że w tym roku w rankingu brało udział 177 zespołów spoza Warszawy.

Najwięcej kancelarii zgłosiło się z Małopolski. Prym wiedzie tam SPGC - T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski (77 prawników, w tym 55 adwokatów i radców). Druga pod względem reprezentacji w rankingu jest Wielkopolska, gdzie wygrywa kancelaria P.J. Sowisło & Topolewski z zespołem 87 prawników, w tym 47 z uprawnieniami). Na Śląsku kancelaria Pawełczyk & Szura z Katowic (48/30) zdetronizowała ubiegłorocznego lidera – ADP Popiołek.

Gigantem w regionie Dolny Śląsk i Lubuskie okazała się debiutująca w rankingu kancelaria Bochenek i Wspólnicy z Wrocławia (94/49). Zespół Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy może się pochwalić największym zespołem na Pomorzu (64/47). Kancelaria Fortak & Karasiński jest bezapelacyjnie liderem w regionie łódzkim (30/17), a zespół Ostrowski i Wspólnicy – w Kujawsko-Pomorskim (42/26). Spośród ośmiu uczestników rankingu z Opolszczyzny, największym graczem w tym regionie okazała się kancelaria Waszczuk i Partnerzy z Namysłowa (19/16).

Kilka regionów nie ma w rankingu zbyt licznej reprezentacji. Zgłosiło się z nich tylko po 5 zespołów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wygrała kancelaria z 30-stką adwokatów i radców w ogólnej liczbie 44 magistrów prawa, czyli Axelo Ostrowski Domagalski i Wspólnicy. Na Podlasiu i Warmii najwięcej prawników pracuje dla Togatusa z Olsztyna (36/24), a na Pomorzu Zachodnim pierwsze miejsce zajmuje Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy (31/19).

Czytaj też: Prawnicy w regionach: nowocześni i głodni ciekawych zleceń

Zobacz też: Kancelarie w regionach - pełne wyniki

Tysiące spraw naraz

Te kancelarie, które mają w swej działalności jeden wiodący obszar obsługi prawnej tj.   restrukturyzacja, odszkodowania, windykacja, mogły startować w kategorii Nowe Prawo. O miejscu w zestawieniu decyduje liczba zakończonych postępowań, a nie liczba zatrudnianych prawników. I niektóre zespoły wybrały tę właśnie konkurencję.

Liderami w trzech wymienionych obszarach są kancelarie: Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza Sp.j.  z Warszawy (restrukturyzacja), A. Łebek i Wspólnicy z Wrocławia (odszkodowania) oraz Raven P. Krupa – także z Wrocławia (windykacja).

 

Jak reagowali na COVID

Pandemia odcisnęła piętno na charakterze tegorocznej rywalizacji. Zrezygnowaliśmy z nagradzania kancelarii i prawników w dwóch kategoriach jakościowych: rekomendacje dla najlepszych i najważniejsze transakcje. Uznaliśmy, że trudny dla wszystkich czas obostrzeń epidemicznych nie jest właściwym momentem na chwalenie się sukcesami. W zamian zaprosiliśmy kancelarie do przedstawienia swoich działań na rzecz przedsiębiorców i osób fizycznych dotkniętych skutkami epidemii.

W efekcie przyznaliśmy kilkadziesiąt równorzędnych wyróżnień za nieodpłatną pomoc polskim przedsiębiorcom oraz służbie zdrowia, za zaangażowanie w tworzenie legislacyjnych rozwiązań antykryzysowych, za koronawirusowe serwisy internetowe o prawie, a także za organizację pracy kancelarii podczas epidemii.

Czytaj też:

Tarcza antykryzysowa: prawnicy z odsieczą biznesowi

Tęgie głowy i portfele na pomoc służbie zdrowia

Nagrody za cyfrowe narzędzia

Nagrody za innowacje przyznajemy już po raz trzeci. Decyzją kapituły konkursu nagroda główna trafiła do kancelarii PwC Legal Żelaźnicki za kompleksowe podejście do innowacyjności, w szczególności za realizację projektu współpracy ze startupami.

Za najbardziej innowacyjny produkt dla klientów wyróżniona została kancelaria CMS. Dwa równorzędne wyróżnienia za rozwiązanie wewnętrzne dostały kancelarie Domański Zakrzewski Palinka oraz SSW Pragmatic Solutions.

Za nami także trzeci już konkurs na najlepsze strony internetowe. Kapituła oceniająca miała do zbadania 115 zgłoszeń. Oceniła, że najlepszą witrynę ma warszawska kancelaria RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy.

Czytaj też: 

Innowacyjność to także mądre partnerstwo biznesowe

Doceniamy najlepsze strony WWW kancelarii prawniczych

Dobre serca w togach

Kancelarie Gessel Koziorowski z Warszawy oraz Lech Obara i Współpracownicy z Olsztyna to tegoroczni laureaci konkursu Kancelaria Pro Bono, który redakcja „Rzeczpospolitej” organizuje we współpracy z Centrum Pro Bono.

Prawnicy Gessel angażują się społecznie wspierając Ośrodek Karta, prowadzący największe w Polsce archiwum społeczne XX wieku. Pomagają także młodym ludziom, m.in. wychowankom domów dziecka, uporać się z różnymi życiowymi problemami. A zupełnie bezprecedensowe jest zaangażowanie Kancelarii w działania na rzecz upowszechniania sztuki współczesnej oraz powiększania kolekcji jej dzieł i wspierania artystów.

Olsztynianie pod wodzą mec. Lecha Obary mogą natomiast być dumni z efektów pomocy pro bono dla pracowników sieci handlowych oraz wielu innych ludzi pokrzywdzonych decyzjami urzędników czy błędami wymiaru sprawiedliwości. Jest też bardzo znana z walki z fałszowaniem historii w ramach Stowarzyszenia ''Patria Nostra'', które występuje przeciwko mediom zagranicznym rozpowszechniającym nieprawdziwe informacji o uczestniczeniu Narodu Polskiego w tworzeniu obozów koncentracyjnych w okresie II Wojny Światowej.

Czytaj też: Konkurs Pro Bono: Nie martw się o pieniądze, rób coś dla innych

Specjalna nagroda z okazji 100-lecia „Rzeczpospolitej”

Tegoroczna 18. edycja rankingu ma wyjątkowy charakter także dlatego, że przypada w roku jubileuszu 100-lecia istnienia „Rzeczpospolitej”. Z tej okazji redakcja postanowiła przyznać nagrodę specjalną wybitnemu prawnikowi, prof. Stanisławowi Waltosiowi. Jak ogłosił prezes Gremi Media S.A. Tomasz Jażdżyński, laur ten prof. Waltoś otrzymał „w uznaniu za szczególne zasługi i dokonania w obronie idei państwa prawa, jak również w krzewieniu i podnoszeniu kultury prawnej”.

- To dla mnie ogromny zaszczyt. Tym bardziej, że to jest nagroda od dziennika, który bardzo cenię, bo jest rozważny, rozsądny i zawsze umiarkowany w swoich poglądach – powiedział prof. Stanisław Waltoś dziękując za nagrodę. Podkreślił znaczenie wartości konstytucyjnych w życiu każdego prawnika.

– Konstytucja jest dobrem nas wszystkim. Z jednej strony gwarantuje prawa człowieka, a z drugiej strony chroni zasady demokratycznego ustroju. Myślę, że „Rzeczpospolita” często występuje w obronie tych wartości – dodał.

Pełne wyniki rankingu publikujemy w specjalnym dodatku do wydania „Rzeczpospolitej" i na rp.pl oraz na stronie, która prezentuje wyniki rankingu w ujęciu historycznym: rk.rp.pl .

Rynek usług prawniczych 2019/2020 - raport przygotowany z okazji 18. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych (POBIERZ PDF)

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego