„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 10.04.2020 14:23 Publikacja: 10.04.2020 14:23
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński
- W skład międzynarodowego zespołu biegłych, który ma się zająć kompleksową oceną opinii pozyskanych z zagranicznych instytutów naukowych i wszystkich zebranych w śledztwie materiałów, powołano światowej sławy ekspertów od badania wypadków lotniczych. Mają oni gwarantować rzetelność i profesjonalizm śledztwa - twierdzi Prokuratura Krajowa.
Podkreśla, że powołani eksperci specjalizują się m.in. w mechanice i inżynierii lotniczej, aerodynamice oraz projektowaniu i pilotowaniu samolotów. Pracowali dla największych światowych instytutów badawczych, amerykańskiego Pentagonu i FBI, laboratoriów kryminalistycznych i amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Brali udział w badaniu kilkuset najgłośniejszych katastrof i wypadków lotniczych na całym świecie, w tym m.in.: amerykańskiego Boeinga nad Lockerbie w Szkocji w 1988 roku, wodowania amerykańskiego Airbusa na rzece Hudson w Nowym Jorku w 2009 roku, malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą w 2014 roku, niemieckiego Airbusa we francuskich Alpach w 2015 roku, katastrofy promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.
Obrady Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS z 2023 r. zostały odroczone. Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski ocenił, że w ten sposób PKW wyszła poza swoje uprawnienia ustawowe.
Notariusz będzie mógł złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej w imieniu klienta, który nabywa nieruchomość w drodze spadkobrania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce położyć kres obecnej niemądrej praktyce.
Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają swoje emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia środki zostaną również przekazane osobom, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia - informuje ZUS.
Kościół, który nie doszedł do porozumienia z Ministerstwem Edukacji w sprawie nowych zasad organizacji lekcji religii, zapowiedział podjęcie dalszych kroków prawnych. Eksperci nie wieszczą mu jednak powodzenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
W przyszłym roku Inspekcja Pracy ma wziąć na celownik m.in. stosowanie przepisów o ochronie sygnalistów. Za co i komu mogą grozić kary?
Co jest zabronione w świetle ustawy o ochronie sygnalistów? Co właściwie oznacza istotne utrudnianie dokonania zgłoszenia? Co grozi za podejmowanie działań odwetowych? A za dokonanie fałszywego zgłoszenia? Czy i kto odpowiada za brak procedury zgłoszeń wewnętrznych?
Coraz mniej osób odczuwa lęk przed przestępczością. Tak wynika z ogólnopolskiego badania wiktymizacyjnego Polaków 2024 r. Trzech na czterech Polaków uważa, że policja działa sprawnie, gorzej oceniane są sądy.
Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała w środę do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko wieloletniemu europosłowi PiS, Ryszardowi Czarneckiemu. Za nieprawidłowości w rozliczaniu tzw. kilometrówki grozi mu do 15 lat więzienia.
Wniosek o ściganie polityka PiS Marcina Romanowskiego tzw. czerwoną notą został złożony dziś rano i trafił już do Sekretariatu Generalnego Interpolu. Do sądu wpłynął także wniosek o wydanie europejskiego nakazu aresztowania (ENA) w stosunku do byłego wiceministra sprawiedliwości.
Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.
Problemem jest możliwość aresztowania osoby na podstawie uproszczonej procedury czerwonej noty Interpolu, bez zapewnienia możliwości wstępnej weryfikacji zgodności międzynarodowego nakazu poszukiwania z podstawowymi prawami człowieka.
Ordo Iuris zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstw przez aktywistów Ostatniego Pokolenia. Organizacji, którą niemiecki sąd uznał za terrorystyczną, zarzuca się przestępstwa i wykroczenia o takim właśnie charakterze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas