Kierowcy pojadą bez prawa jazdy jeszcze w tym roku

Dziś za brak dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy grożą kary. To się ma zmienić jeszcze w tym roku.

Aktualizacja: 18.02.2020 06:30 Publikacja: 17.02.2020 18:38

Kierowcy pojadą bez prawa jazdy jeszcze w tym roku

Foto: Adobe Stock

Ministrowie cyfryzacji i infrastruktury wracają do prac nad przepisami dla kierowców. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy czy wydawania karty pojazdu. Ma być też możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych z numerem rejestracyjnym przypisanym do pojazdu.

Będzie taniej i przyjaźniej dla kierowców – taki cel przyświeca autorom zmian.

Czytaj też:

Prawo jazdy do szuflady i w drogę

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy - projekt

Nie będzie mandatów za brak przy sobie prawa jazdy. Nalepki, karta pojazdu - do lamusa

Łatwiej z rejestracją

Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji zapewnia, że resortowi zależy na tym, by nowości dla kierowców weszły w życie jak najszybciej. Ma się tak stać jeszcze w tym roku.

Pakiet zmian liczy kilka propozycji. Po pierwsze uproszczoną procedurę rejestracji. Ma być wprowadzona możliwość zachowania – na wniosek właściciela pojazdu – dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Ta zmiana pewnie ucieszy wielu kierowców.

Nowość to możliwość rejestracji pojazdu przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru auta. Nie będzie więc trzeba jechać do urzędu w innym mieście (teraz auto rejestruje starosta właściwy dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu). To ułatwienie dla tych, którzy kupują samochód w dużej odległości od domu. Możliwa ma być też czasowa rejestracja pojazdu na czas przejazdu określonej trasy, np. gdy kupujemy samochód za granicą i wracamy nim do kraju.

Ministerstwa chcą też powiązać czasową rejestrację pojazdu w celu wywozu za granicę z czynnością wyrejestrowania auta z urzędu.

Zniknie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeśli od sprzedaży nic się nie zmieniło.

Szerszy będzie katalog pojazdów czasowo wycofywanych z ruchu.

Ma być taniej

Minister cyfryzacji proponuje też, by znieść obowiązek wydawania nalepki kontrolnej i jej wtórnika oraz zwolnić kierujących mających polskie prawo jazdy z obowiązku posiadania go przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej.

Pojawi się również rejestracja drogą elektroniczną (czyli przez internet) nowych samochodów przez przedsiębiorców zajmujących się ich sprzedażą. Właściciele aut mają też skorzystać na uproszczeniach związanych z recyklingiem pojazdów.

Ministrowie obiecują, że zmiany wejdą w życie trzy miesiące od ogłoszenia. Na rezygnację z karty pojazdu i nalepki kontrolnej trzeba będzie jednak poczekać dłużej – bo aż dwa lata.

Likwidacja karty pojazdu czy też zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pozwoli kierowcom sporo zaoszczędzić.

Wojciech Kotowski, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego, mówi, że jeśli ma być taniej dla kierowców, to jest za zmianami.

– Nie możemy jednak zapominać, że to wszystko stanie się możliwe dopiero wówczas, gdy policja podczas kontroli drogowej będzie w stanie zweryfikować wszystkie dane – dodaje.

Andrzej Zagórski z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców przypomina z kolei, że od października 2018 r. kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i poświadczenia OC. Problem w tym, że gdy go nie ma przy każdym, nawet najmniejszym zdarzeniu, musi pojawić się policja.

Dziś konsekwencje kierowania samochodem bez prawa jazdy mogą być poważne. W grę wchodzi 5 tys. zł grzywny, a nawet pięć lat więzienia. Do tego w grę wchodzi odholowanie pojazdu i mandat.

Prawo jazdy można zdobyć po odbyciu szkolenia teoretycznego i praktycznego i zdaniu państwowego egzaminu.

Funkcjonariusze już teraz są w stanie w ciągu kilku minut ustalić, czy dana osoba jedynie zapomniała prawa jazdy, czy też ma zatrzymany dokument za przekroczenie prędkości, cofnięte uprawnienia albo sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje