Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą PiS ekspresowo przeprowadził przez parlament.
Ustawa budzi zastrzeżenia nie tylko opozycji, ale także większości środowisk prawniczych, w tym Sądu Najwyższego, prokuratora generalnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do prezydenta o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją – bezskutecznie.
Prezydent przekonuje, że nowelizacja wzmacnia Trybunał, choć wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie. Opublikowana w poniedziałek ustawa zablokuje TK – doprowadzi do zasypania go lawiną drobnych spraw, przez co sędziowie nie będą w stanie na bieżąco rozstrzygać o konstytucyjności ustaw autorstwa PiS. Andrzej Duda jako prawnik i dawny reprezentant prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem musi sobie zdawać sprawę z jeszcze jednego: pośrednim skutkiem tej nowelizacji może być ograniczenie obowiązywania konstytucji. Bo przecież jeśli Trybunał nie może szybko rozstrzygać o konstytucyjności stanowionego prawa, to znaczy, że parlament może uchwalić wszystko. A wówczas konstytucja przestaje być punktem odniesienia i staje się dokumentem martwym.
Wygaszenie konstytucji jest z punktu widzenia PiS logiczne – partia nie akceptuje jej jako kwintesencji III RP. PiS chce zmienić ustrój, musi więc obezwładnić obecną ustawę zasadniczą, bo ona na znaczącą zmianę ustroju przy zwykłej większości parlamentarnej nie pozwala.
W „Rzeczpospolitej" nie jesteśmy wyznawcami obecnej konstytucji. Wiosną rozpoczęliśmy na naszych łamach dyskusję o potrzebie jej korekty. Ale w żadnym z tekstów nie padł pomysł, by do czasu uchwalenia nowej ignorować obecną.