Reklama
Rozwiń

Danina solidarnościowa - wymuszona dodatkowa stawka PIT od bogatych

Dodatkowa stawka PIT dla najlepiej zarabiających – wbrew lansowanej nazwie – z solidarnością wspólnego ma niewiele. To zwyczajnie dodatkowy podatek, nałożony odgórnie na wybraną grupę, której nikt przecież nie pytał, czy czuje się współodpowiedzialna za niepełnosprawnych.

Aktualizacja: 30.10.2018 05:23 Publikacja: 29.10.2018 18:08

Danina solidarnościowa - wymuszona dodatkowa stawka PIT od bogatych

Foto: Adobe Stock

Danina solidarnościowa – tak od początku rząd nazywa dodatkową stawkę podatkową w PIT, którą pierwszy raz najlepiej zarabiający Polacy zapłacą za 2019 r. Cel jest oczywiście szczytny: najbardziej zaradni, którym sprzyja fortuna, „podzielą się" z osobami najbardziej poszkodowanymi przez los. Tylko czy narzucone z góry rozwiązanie można nazywać solidarnością?

Dodatkowa stawka dla dochodów powyżej 1 mln zł dotknie według szacunków ok. 20 tys. Polaków. Eksperci nie mają złudzeń: w tej grupie znajdą się głównie wolne zawody i średnie firmy rodzinne. Nie kryją, że to taka kara za przedsiębiorczość. Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że niepełnosprawnym należy pomagać i pieniądze dla nich muszą się znaleźć w budżecie. Tylko może powinno się ich poszukać też w innych kieszeniach...

Tym 20 tys. ludzi, głównie przedsiębiorcom, trudno będzie wytłumaczyć, dlaczego to oni mają się „solidarnie" zrzucić na niepełnosprawnych, bo płacą PIT. A firmy, które podlegają CIT, nie tylko to ominie, ale jeszcze dostaną bonus w postaci obniżonej 9-proc. stawki. Ta wymuszona solidarność – czy jak mówią doradcy podatkowi: zabijający przedsiębiorczość nadmierny fiskalizm – w najlepszym wypadku może się skończyć ucieczką przed dodatkowym PIT w inne formy biznesowe, a w najgorszym – upadkiem firmy. Warto przypomnieć: kura, która znosi złote jajka, musi być... żywa.

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczości oceniamy gospodarcze działania rządu i pokazujemy bariery utrudniające funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszą, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

Więcej rp.pl/monitor

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku