Reklama
Rozwiń

PIT: jaki podatek zapłaci cudzoziemiec pracujący w Polsce

Jeśli osoba fizyczna jest zatrudniona przez polski podmiot, to jest on płatnikiem zaliczek w trakcie roku. Gdy jednak dochody uzyskiwane są od pracodawcy zagranicznego, obcokrajowiec musi samodzielnie rozliczać się z krajowym fiskusem.

Aktualizacja: 24.03.2018 10:47 Publikacja: 24.03.2018 09:14

PIT: jaki podatek zapłaci cudzoziemiec pracujący w Polsce

Foto: AdobeStock

Niezależnie od statusu rezydencji >patrz ramka, do dochodów uzyskanych z pracy, podlegających opodatkowaniu w Polsce, zastosowanie znajduje progresywna skala podatkowa. Płatnikiem zaliczek w trakcie roku jest pracodawca, jeśli osoba fizyczna jest zatrudniona przez polski podmiot. Jeżeli jednak dochody uzyskiwane są od pracodawcy zagranicznego nieposiadającego statusu płatnika w Polsce, to wówczas pracownik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia i wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku. Zaliczki te, niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów, oblicza się, co do zasady, według stawki podatku 18 proc. Różnica pomiędzy podatkiem wyliczonym wg skali podatkowej a zapłaconymi w ciągu roku zaliczkami na podatek będzie niedopłatą wynikającą z zeznania podatkowego i jest uiszczana w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Podatnik, który chce uniknąć wysokiej niedopłaty podatku wynikającej z rozliczenia rocznego, może jednak obliczać i opłacać zaliczki stosując stawkę podatku w wysokości 32 proc.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku