Aktualizacja: 13.06.2019 12:43 Publikacja: 14.06.2019 10:00
Janusz Lewandowski jako minister przekształceń własnościowych w Sejmie, 1993 r. W maju tego samego roku rząd Hanny Suchockiej nie dostał wotum zaufania, a po wyborach władzę przejął SLD z ludowcami
Foto: EAST NEWS
Plus Minus: Nazwisko Janusz Lewandowski to dla niektórych symbol kontrowersyjnej prywatyzacji lat 90. Jak się żyje z takim odium?
Niełatwo. Szczególnie odczuła to moja rodzina. Więc nie dziękuję za przywołanie tego odium. Miałem szczęście lub nieszczęście być tam, gdzie coś się działo. Byłem przy narodzinach Solidarności, przy pierwszych reformach ustrojowych i przy debiucie Polski w Unii Europejskiej. Zawsze trudne role. Nie ma szans, żeby robić karierę polityczną na prywatyzacji. Niektórzy prywatyzatorzy w Ameryce Łacińskiej ginęli bez wieści. Pierwszy prywatyzator w Niemczech został zastrzelony. Zatem ja, przy wszystkich przygodach, zostałem przez moich rodaków potraktowany w sposób chrześcijański.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
Japoński reżyser Takeshi Kitano obala samurajski mit, ale czyni to bez polotu i finezji.
W „Szabli” Serbowie rozliczają się ze swoją przeszłością. Wracamy do marca 2003 r., kiedy to został zastrzelony premier Zoran Dindić, a za jego zabójstwem stali ludzie służb.
Trzeci z kolei omnibus z twórczością Arkadija i Borysa Strugackich – „Miasto skazane” – grupuje ich powieści wydane, gdy powiewy pieriestrojki poluzowały gorsety cenzorskie.
„Sniper Elite: Resistance” to doskonała okazja, by nauczyć się skradać.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce. Słowa szefa rządu komentują politycy Prawa i Sprawiedliwości. „Jak źle musi być z Tuskiem, że próbuje ponownie nabrać Polaków na ten sam numer” - piszą członkowie PiS.
Rząd Donalda Tuska nie zrealizuje kolejnej obietnicy. Chodzi o powołanie Funduszu Transformacji Energetyki, który zasilany środkami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu handlu emisjami ETS miał szybciej transformować energetykę.
Na kogo Polacy zagłosowaliby w drugiej turze wyborów prezydenckich? Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski pokonuje każdego rywala, jednak w przypadku starcia z popieranym przez PiS Karolem Nawrockim jego przewaga byłaby wyższa niż w rywalizacji z kandydatem Konfederacji Sławomirem Mentzenem - wynika z sondażu przeprowadzonym przez Opinia24 dla Radia ZET.
„Czy na to, na kogo zagłosuje Pani/Pan w wyborach prezydenckich może wpłynąć przebieg kampanii wyborczej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Ekonomiści „od zawsze” wytykają negatywne konsekwencje upolitycznienia spółek Skarbu Państwa i samorządowych. Zmiana politycznego DNA w nadzorze właścicielskim jest trudna. Ale skoro genetycy potrafią to zrobić nawet z ludzkim DNA, może i tu się uda?
Chciałbym, by rząd działał szybciej i skuteczniej. Oczekuję m.in. uszczelnienia 800+ dla Ukraińców, ustaw naprawiających wymiar sprawiedliwości, odblokowania inwestycji energetycznych, liberalizacji prawa aborcyjnego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, wiceszef PO, kandydat KO na prezydenta Polski.
Ponad 85 proc. respondentów ankietowanych przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski uważa, że świadczenie 80+powinno przysługiwać tym Ukraińcom, którzy mieszkają i pracują w Polsce i płacą tu podatki.
W poniedziałek startuje nowa akcja w ramach kampanii kandydata KO na prezydenta. Ma dotyczyć samorządów i ich wsparcia. Sztabowcy Rafała Trzaskowskiego podkreślają, że to akcja na bardzo dużą skalę i jednocześnie wykorzystanie naturalnych politycznych przewag, które ma prezydent Warszawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas