RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.07.2020 14:08 Publikacja: 30.07.2020 13:48
Foto: Adobe Stock
Wiadomość o tych planach od początku wydawała się niewiarygodna. W Polsce, walczącej z wykluczeniem komunikacyjnym małych miejscowości, na malowniczym i pełnym nieodkrytych tajemnic Dolnym Śląsku, gdzie poniemieckie linie kolejowe powinno się przywracać do życia, ktoś postanowił pozwolić na taką legalną eksplozję. Po wielu miesiącach zaprzeczeń ze strony ministerstwa kultury czy wojska i kolei okazało się, że to jednak prawda – są takie plany. Wiceminister kultury Paweł Lewandowski mówi nawet, że to, co jest stare i stoi nieużywane, nie musi być zabytkowe. To prawda, urzędnicze kryteria uznawania czegoś za zabytek są aż za swobodne. Ale czy mamy rozumieć, że zamiast finansować ich odnawianie kolejni filmowcy będą mogli sobie wysadzić inne popadające w ruinę obiekty, zamki, pałace czy kościoły jeśli nie figurują w żadne rejestry?
Minister Andrzej Domański nie może wykonać czegoś, co jest niewykonalne. Nie ma też podstawy, aby - jak podpowiada mu rzecznik praw obywatelskich - wydawać w tej sprawie decyzję administracyjną, bo nie jest to sprawa administracyjna - pisze prof. Michał Romanowski.
Nieprawidłowości związane z prowadzonymi przez różne ośrodki akademickie w Polsce -wyższe uczelnie zarówno prywatne jak i publiczne – studiami podyplomowymi MBA – Master of Business Administration związane były głownie z aferą wokół Collegium Humanum.
Od miesięcy trwa dyskusja o przywracaniu praworządności. Przywracać praworządność chce Koalicja Obywatelska, a o łamanie praworządności Prawo i Sprawiedliwość oskarża obecną władzę.
Pod uchwałą z 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej mogłaby się śmiało podpisać wyrocznia delficka.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Państwo, które zostało zawłaszczone przez jedną lub drugą opcję, nie może funkcjonować prawidłowo. Kwestionowanie legalności poszczególnych jego organów powinno jednak mieć swoje granice. Dlatego warto słuchać RPO.
Ryzyko, które podjął gen. Jarosław Stróżyk, wskazując Macierewicza jako potencjalnego sprawcę „zdrady dyplomatycznej”, może obrócić się przeciwko niemu lub… wzmocnić państwo.
Rok, który odszedł, na pewno zasługuje na jakąś ocenę, ale ostateczny wyrok nie jest jasny. Poniżej sprawozdanie z rozprawy.
W nowym roku więcej czeka nas gróźb i niepewności niż baśni. Idą czasy złe i burzliwe, trzeba porzucić złudzenia i usypiającą wiarę w pięknego królewicza albo przyjazne krasnoludki.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest św. Graalem cywilizacji cyfrowej. Ambicje i cele na tej drodze są olbrzymie. Nie da się ich zrealizować bez rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.
Od lat jako państwo mamy problem ze zwrotami dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski do Niemiec po wcześniejszym rabunku. Jakie są drogi wyjścia z klinczu?
Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem alimentów jest dostarczanie środków utrzymania uprawnionemu, a nie przekazanie jego przedstawicielowi ustawowemu gotówki do praktycznie nieweryfikowalnej dyspozycji.
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu gospodarczym oznacza konieczność wejścia na długotrwałą i kosztowną ścieżkę konfrontacyjną.
Nie pierwszy raz w dziejach mamy do czynienia z nasilającą się falą nieracjonalności. Aby dać jej odpór, trzeba zrozumieć, skąd się bierze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas