19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.08.2021 15:58 Publikacja: 25.05.2021 19:40
Foto: Adobe Stock
Rządowy program wprowadza możliwość wznoszenia niewielkich budynków jednorodzinnych bez kierownika i książki budowy, jedynie na podstawie dokonania zgłoszenia.
Według rządzących ograniczenie formalności związanych z budową domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw. pozwoli skrócić proces budowlany nawet do kilku tygodni i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od początku 2025 roku część osób pobierających rentę socjalną może otrzymać tzw. dodatek dopełniający. Świadczenie w wysokości 2520 zł jest wypłacane razem z rentą socjalną. Co trzeba wiedzieć o tym dodatku? Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Krystalizują się proporcje pracy z domu i biura i trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni. Deweloperzy biorą się za przerabianie starych budynków.
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Ten rok może nieco poprawić sytuację inwestorów na rynku mieszkań. Biznes staje się jednak trudny. Wygrają najlepsi.
Rosną oczekiwania klientów, którzy głosują kartami płatniczymi, piszą i czytają opinie w sieci. Z 50 naszych obiektów tylko kilka jest nierentownych, ale i na nie mamy pomysły – mówi Rafał Kincer, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
W tym roku deweloperzy wprowadzą do oferty mieszkania z różnych segmentów – popularne i premium. W cenie będą lokale pod klucz.
Założenie, że stroną w sprawie pozwolenia na budowę powinien być właściciel mieszkania, który nie zgadza się na inwestycję w innym „nad jego głową”, może wydawać się rozsądne. Jednak z woli ustawodawcy bez wykazania indywidualnego interesu prawnego nie może ono zostać zrealizowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas