Aktualizacja: 13.03.2020 15:31 Publikacja: 13.03.2020 15:31
Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego/Michał Szlaga
Muzeum Powstania Warszawskiego, zamiast biernie czekać na rozwój sytuacji związanej z pandemią, przenosi ofertę edukacyjną i kulturalną do przestrzeni wirtualnej.
- W tej wyjątkowej sytuacji proponujemy alternatywę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będziemy kontynuować naszą misję edukacyjną w sposób bezpieczny i możliwy – za pośrednictwem internetu oraz naszych mediów społecznościowych. Wiemy, że najbliższy czas będzie wymagający dla wszystkich, dlatego chcemy dostarczyć dzieciom i dorosłym, narzędzi, by spożytkować go w sposób wartościowy. Nasza oferta może być uzupełnieniem edukacji szkolnej, a także możliwością pogłębienia swoich zainteresowań – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Instytut Książki, podległy Ministerstwu Kultury, wybrał w trybie konkursowym, redaktorów naczelnych „Nowych Książek", „Dialogu”, „Twórczości” oraz „Teatru”. Wiemy, kto pokieruje miesięcznikami.
29 listopada, w 194 rocznicę powstania listopadowego, otwarta zostanie wystawa „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich” w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie.
W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie „Kapiści. Sto lat!” w Pawilonie Józefa Czapskiego opowiada o artystycznej grupie kolorystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój współczesnego polskiego malarstwa.
Popularne leki opracowane w celu leczenia cukrzycy i wykorzystywane do leczenia otyłości znalazły kolejne zastosowanie. Okazuje się, że są w stanie pomóc osobom mającym problem z nerkami.
29 listopada, w 194 rocznicę powstania listopadowego, otwarta zostanie wystawa „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich” w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie.
Mimo że kosztowne leki na otyłość, między innymi Wegovy i Ozempic, dają bardzo obiecujące wyniki, to nierzadko pozostają one poza zasięgiem milionów Amerykanów – programy ubezpieczeń społecznych, wspierane przez administrację, nie mogą ich bowiem finansować. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden chce jednak, by niebawem się to zmieniło.
Środowisko psychiatrów apeluje o rozszerzenie programu lekowego dla osób cierpiących na depresję lekooporną. Z problemem lekooporności zmaga się ok. 30 proc. pacjentów chorujących na depresję. To nawet 450 tys. osób.
Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje w konkursie na europejskie muzeum roku. Na liście znalazło się aż 5 muzeów z Polski.
- Leczymy chore kobiety, które dzięki terapii zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Kiedyś to było nie do pomyślenia przy mukowiscydozie, gdzie oczekiwana długość życia wynosiła nieco ponad 40 lat – mówi prof. Marcin Czech.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas